Сайт Президента України

Житомирська обласна державна адміністрація

Державний комітет архівів України

Новини

105 років з дня заснування Житомирського товариства «Просвіта»

З метою ознайомлення громадськості з історією заснування та діяльності Житомирського товариства «Просвіта» 22 лютого цього року в Державному архіві Житомирської області відкрито виставку документів та періодичної преси «105 років з дня заснування Житомирського товариства «Просвіта».

Товариство «Просвіта» –  одна з найдавніших національно-культурологічних та патріотичних організацій в Україні, яка поставила собі за мету піднесення в народі розуміння належності до великого українського народу, підняття його національної гідності, розвитку вікових традицій, звичаїв, возвеличення своєї рідної мови, правдивої, героїчної історії.

Літопис Житомирського товариства «Просвіта» розпочинається з 26 лютого 1907 року, коли Волинським Губернським правлінням було зареєстровано статут товариства.

Засновниками «Просвіти» стали діячі культури та науки, вчителі, лікарі, вчені, краєзнавці. Серед них подружжя Василя та Олімпіади Кравченків, Іван Любинецький, Микола Гладкий, Яків Савченко.

Діяльність Житомирського товариства «Просвіта» умовно поділена на три періоди: початок діяльності (1907-1912рр) – представлено документами, які оповіщають про розміщення правління «Просвіти» в будинку  Зенфтлебена по вулиці Базарній, 36, відкриття бібліотеки та читальні по вулиці Михайлівській, списки літератури, відомості про проведення літературно-мистецьких вечорів.
12 квітня 1912 року за розпорядженням Київського військового генерал- губернатора Волинську «Просвіту» заборонено, так як «…обнаружившиеся в деятельности этого общества вредные противоправительственные направления».

Друге відродження «Просвіти» в Житомирі відбулося після лютневої революції, коли 14 березня 1917 року було зареєстровано статут товариства, яке очолив Є. Ненадкевич. До складу Ради товариства ввійшли: Петро Абрамович, Микола Хомичевський, Самійло Підгірський.

Великий інтерес викликає повідомлення про обрання М. Хомичевського бібліотекарем товариства та запрошення членів Житомирської «Просвіти» на відкриття Кам’янець-Подільського Державного Університету, підписане І. Огієнком.

Широкий спектр документів виставки присвячений виникненню, організації та діяльності осередків «Просвіти» в містах і селах Волинської та Київської губерній. Це відомості про осередки в містах Малин, Ємільчине, Народичі, селах Білий Берег, Головки, Баранівка, Крошня-Руська, Левків, Лука, Кмитів, фото просвітян м. Коростишева, статути, програми діяльності.
В м. Житомирі в товаристві діяли книгарська, лекційна, артистична та господарська секції.

В 20-х роках минулого століття влада заборонила діяльність «Просвіти». Багато діячів піддалися переслідуванню та репресіям. На виставці представлені архівно-слідчі справи на членів «Просвіти» Шанюка Якова Микитовича та Дельшера Валеріана Йосиповича, репресованих в 1937 році.

Газетний та бібліотечний фонди представлені: газетами «Жизнь Волыни» (1910 рік), «Волынь» (1917 рік), «Громадянин» (1918-1919 роки), «Радянська Житомирщина» (1993 рік), «Житомирщина» (2007 рік), «Місто» (2007 рік); науковими збірниками «Українська національна ідея: історія і сучасність» (1997 рік), «Житомирщина на зламі тисячоліть» (2000 рік) та книга тому «Реабілітовані історією. Житомирська область» (2006 рік).

Виставка експонуватиметься  по 2 березня 2012 року.

Буклет (.pdf)


Державні архіви