Незабутній Микола Яковченко: талановитий комік із сумною долею…

Незабутній Микола Яковченко: талановитий  комік із сумною долею…
Незабутній Микола Яковченко: талановитий комік із сумною долею…
Сьогодні, 15:44

Мабуть, найвідоміша бувальщина-небилиця, пов’язана з Миколою Федоровичем, – випадок у морзі. Одного разу на вулиці у нього прихопило серце. Актор впав непритомний. Його забрала швидка, і медики, ніби не помітивши ознак життя, тут же… транспортували його до небіжчиків! Яковченко, на щастя, виявився живучим. Посеред ночі прокинувся, а навколо… трупи. Він встав, як ні в чому не бувало, посеред «пекла», розсадив мерців, вручив їм карти в руки, ніби зібрався зіграти з ними в преферанс. Вранці санітар, який першим відкрив двері моргу, почув: «Є цигарка?» Він тут же зомлів.

Незабутній Микола Яковченко: талановитий  комік із сумною долею…

ЯК РЯТУВАЛИ ЙОГО «ОБЛІКО МОРАЛЄ»
А ось ще одна історія. У 60-му режисер Віктор Іванов знімав фільм «За двома зайцями», запросивши на роль Сірка (батька Проні Прокопівни) Миколу Яковченка. Режисера попереджали про «шкідливу звичку» коміка. Але хіба можна знайти йому заміну в колоритній українській комедії? І ось вже практично вся знімальна група суворо стежить за «обліко моралє» артиста. Ні краплі в рот! А в один прекрасний знімальний день він з’являється на майданчику і ділиться з колегами рецептом чарівного поновлення свого тембру. Мовляв, треба активно пити сирі яйця – і голос залунає, як дзвіночок. І понеслося. Одне за одним… Десь на десятому яйці, коли актор повалився п’яний як чіп, знімальна група виявила: в яйцях замість білка-жовтка – спирт, введений всередину єзуїтським способом за допомогою голки.
На зйомках тих же «Зайців» заручини Проні і Голохвастова відзначили бурхливим «вибухом» шампанського. Було кілька дублів. Лилося шампанське рікою. Микола Федорович визнав, що це найкращий знімальний день в його житті – і широко розкривав рот, вбираючи чудодійний напій. А коли шампанське на кіностудії вичерпалося, один з режисерів придумав хитромудрий фокус – замінив шампанське мильною піною (організувавши для цього спеціальне обладнання). Ні про що не підозрюючи, артист розкрив рот… Але в нього струменем полилося мило! Яковченко заціпенів, змінився на обличчі. І сказав, як припечатав «Винахідники бісові! Та таких Кулібіних розстріляти мало!»
Ще одна історія, тільки сумна. Як відомо, у Яковченка був улюблений песик – помісь такси і дворняги був улюблений песик – помісь такси і дворняги. Як у Раневської був свій Муля, так у Яковченка був свій Фанфан. Віддану господареві псину обожнювали всім центром столиці. Це було дійсно незабутнє видовище в районі Хрещатика: клоун Яковченко (у взутті на два розміри більшому) і Фанфан, що покірно плететься за господарем, який вичитував чотирилапого: «От ти, алкоголік, знову нажерся?!» Діти оточували цю екзотичну пару натовпами, висіли на акторові, як груші.
Одного разу, коли Яковченко заговорився біля театру з колегами, а пес ненадовго відлучився, то потрапив цей вірний друг у «собачу будку». Раптом крик біля театру: «Миколо Федоровичу, вашого Фанфана забрали!» І практично весь центр Києва став свідком феллінівсько-чаплінського епізоду – старий хворий чоловік (в тих-таки черевиках із загнутими вгору носами) біжить за машиною, кричить, заходиться в істериці. І якимось чином все ж наздоганяє шкуродерів. А потім вже всім театром довелося визволяти вірного Фанфана. Надалі Микола Федорович не відпускав песика від себе.
І, як відомо, він і зараз біля його ніг – в тому самому скверику, біля того ж театру.

Незабутній Микола Яковченко: талановитий  комік із сумною долею…
  6 змін, які відбуваються з нашим тілом, коли на вулиці стає холодно

«ТАКА МОРДА ГОДИТЬСЯ ТІЛЬКИ НА ТЕ, ЩОБ ГРОШІ ЗАРОБЛЯТИ»
Його обличчя мало надзвичайно комічну привабливість. Кінорежисер Іван Пир’єв казав Яковченку:
– Коля, таку морду, як у тебе, Бог дає один раз на сто років, та й то на Великдень! Не смій гримуватися – все зіпсуєш!
Сам артист, за свідченнями сучасників, стоячи перед дзеркалом, любив повторювати:
– Ах ти, пика, кормилиця моя рідненька!
Або:
– Аж плювати хочеться – така морда! Годиться тільки на те, щоб гроші заробляти!
Про нього гуляв такий анекдот:
Стоїть Яковченко на вулиці, гукає до дочки:
– Юночко, скинь мені з балкона 62 копійки!
– Так вони ж розсиплються!
– А ти їх у троячку загорни!
Ціна популярної свого часу горілки – 3 карбованці 62 копійки.
Яковченка дуже любив Микита Хрущов, знав із передвоєнних, а потім і фронтових часів. На банкетах їх старалися не зводити разом, бо починали цілуватися після третьої чарки. У фільмі «Лада з країни Берендеїв» Яковченко грав короля. Кілька епізодів потім вирізали, бо надто був схожий на Хрущова.
На одному з останніх концертів конферансьє помітив, що в Яковченка розстебнуті штани й звідти виглядає кінчик білої сорочки, що видно й публіці. Щоб сказати про це, між двома концертними номерами він запросив артиста за куліси. Яковченко застебнув й зауважив незворушно:
– Бач, старію. Ну, добре, що хоч тільки сорочка!
Тим часом у залі тривали шалені оплески.
– Чуєш? Може, саме це принесло мені успіх, а я застебнувся! – мовив артист і знову пішов на сцену.
Актриса театру імені Івана Франка Наталія Лотоцька згадувала:
«Микола Федорович – золотко. Він жив поряд із театром, на Ольгінській. Собачку вигулював у парку. Дружина Миколи Федоровича – Тетяна, померла рано, від раку. Потім пішла з життя його старша донька Іра. Тоді помер Микола Федорович. За ним – менша донька, Юнна. Викинувся з вікна її чоловік – режисер на радіо Володя Бохонько. Син Юнни, Коля, балувався алкоголем, наркотиками. Пропав безвісти.
Сім’я Яковченків була дуже гостинною. Він обожнював доньок, – каже актриса. – Купляв їм прикраси. В Іри був перстень з діамантами, в Юнни – із сапфірами. Зібрав чудову бібліотеку. Усе це кудись поділося».

  На Житомирщині у військовій частині знайшли тіло 28-річного лейтенанта з вогнепальним пораненням

«КЛОУН ПІШОВ НА МАНЕЖ»
Він був однолюбом. Після смерті дружини нікого не захотів мати біля себе, хоча відбою від жінок не було. Так і прожив майже тридцять літ самотою, віддавши всю свою любов донькам.
Актор непогано заробляв. Однак гроші довго в кишені не затримувались, тож часто жив упроголодь, хоча про це ніхто не мав знати: був у душі гордою людиною.
11 вересня 1974 року Миколи Яковченка не стало – помер від перитоніту під час операції. Перед операцією сказав останню в житті фразу:

– Клоун пішов на манеж!
Для газетного некролога довго шукали фото, на якому б Яковченко мав серйозний вираз обличчя. Знайшли один знімок – але там актор був у рваному тільнику. Довелося спеціально домалювати костюм і сорочку.
Похований на Байковому кладовищі разом із дочками й зятем.
За свої 74 роки життя Микола Яковченко зіграв понад 200 ролей у столичному театрі імені Івана Франка. Скажімо, знамениті «Фараони», де актор грав роль Оверка, йшов на цій сцені з набитим битком залом… 600 разів. Знявся у 50 фільмах: незрівняний Сірко – батько Проні Прокопівни, Пацюк у «Вечорах на хуторі біля Диканьки», Довгоносик у «Степах України»…
Донині гуляють у народі висловлювання Миколи Яковченка, що стали воістину крилатими.
– «А горілка та була, як молода артистка в першому спектаклі…»
– «Зав’язав, не п’ю. Але з тобою – з великою охотою».
– «Мадам, ви така красива, як шхуна. У вас три карбованці немає?»
– «Не треба тому чорта шукати, у кого він за плечима».
– «Подивлюся в дзеркало – і плюнуть хочеться!»
– «Що б не сталося, ми це переживемо!»