Лікар-інфекціоніст розповів, чи безпечно носити маску в спеку

Лікар-інфекціоніст розповів, чи безпечно носити маску в спеку
Лікар-інфекціоніст розповів, чи безпечно носити маску в спеку
Сьогодні, 10:07

З настанням справжньої літньої спеки масковий режим став просто нестерпним. Наскільки доцільно його дотримуватися – не з погляду чиновників, а з погляду лікарів?

На запитання GreenPost відповідає лікар-інфекціоніст Юрій Жигарєв.

Здається, температурні рекорди стали каталізатором для поширення в суспільстві думки, що носіння медичної маски шкідливе для здоров’я. Є багато різних обґрунтувань – мовляв, тривале носіння маски може викликати головний біль і брак кисню, зниження імунітету тощо. Що ви можете про це сказати як фахівець?

Підтверджую.

Яке із цих обґрунтувань є правильним?

Майже всі, якщо йдеться про носіння маски всіма звичайними громадянами.

Ми, інфекціоністи (як і хірурги), постійно носимо маски. Але це медичні маски (тобто зроблені зі спеціального матеріалу, гіпоалергенні і т.д.), і ми чітко знаємо, скільки і як їх носити. А зараз ми, певно, вперше за історію людства зіткнулися з ситуацією, коли всі люди змушені носити маски.

Тут, по-перше, важливо, які саме маски – їх уже шиють ледь не з целофану, якоїсь агротканини абощо. Коли я бачу деякі маски, то в мене виникає запитання, наскільки це взагалі здорово, коли такий матеріал тісно прилягає до шкіри. Особливо зараз, коли 30-градусна спека, люди пітніють, сидять і душаться в цих масках… Всі медичні маски, які ми, лікарі, використовували, відповідали технічним вимогам, а зараз маски створюються взагалі незрозуміло з чого, без усілякої сертифікації, – такого в нас ніколи раніше не було.

  Житомирянину потрібна допомога для реабілітації після важкої травми шиї

По-друге, люди не розуміють, як правильно носити медичну маску. Ми знаємо, що маску можна носити дві, максимум три години, а потім зняти і викинути, якщо вона одноразова, або випрати і випрасувати, якщо вона багаторазова. А буває ж так, що людина маску надягнула – і до вечора в ній ходить…

Коли людина носить медичну маску багато годин, то сама маска стає розсадником мікробів. Адже ми з кожним видихом віддихаємо мільйони мікробів, і коли вони всі скупчуються на масці – особливо зараз, коли такі погодні умови, спека, піт і все інше – то ця маска перетворюється просто на чашку Петрі, в якій всі ці мікроби розмножуються і чудово почуваються. Це основні банальні моменти, їх можна ще багато наводити.

Що ж нам робити в таку спеку, доки масового режиму ще не скасували?

Масковий режим ще є, але він послаблений. Якщо ви зараз вийдете без маски на вулицю, вас уже ніхто штрафувати не буде. Я вчора йшов по вулиці і бачив, що більшість людей без масок.

Але де-юре носіння масок ще є обов’язковим, хоча де-факто влада справді стомилася стежити за його дотриманням. Як можна балансувати між законністю та своїм здоров’ям?

  ЦВК розпочала прийом документів від кандидатів на місцеві вибори

Ви самі вже відповіли на своє запитання: треба просто балансувати. Без маски вас не пустять ні в крамницю, ні в метро, але зараз ніхто не змушує вас ходити в масці цілий день. Якщо ви вийшли винести сміття чи просто прогулятися по парку, то навряд чи хтось підійде і буде чіплятися, чому ви без маски. От і все. Тому я сам, наприклад, так і роблю: маска в кишені, треба зайти в крамницю абощо – надягнув цей намордник, зайшов, зробив, що треба, вийшов і зняв. Ти в масці 5-10 хвилин, а не п’ять годин поспіль.

Отже, максимально не носити маски, де це можливо, і на літо більше уваги приділити їхній якості чи просто пошити собі літню маску?

Усе залежить від того, як часто і довго людина користується медичною маскою. Одна справа, коли це продавчиня, і вона просто повинна сидіти в масці протягом усієї своєї зміни, а інша справа – пенсіонер, який виходить із дому раз на тиждень.

  На Закарпатті шукають чотирьох дітей, які пішли в ліс за ягодами

А що стосується якості масок, то все, що ви купуєте в аптеці, – адекватне, тому що в аптеці все-таки не буде продаватись якийсь контрафактний товар. Якщо є можливість і бажання пошити маску власноруч, то краще використовувати натуральні тканини – ту ж бавовну, на яку алергії ні в кого немає.