Що втратить Овруч з позбавленням статусу райцентру?

Що втратить Овруч з позбавленням статусу райцентру?
Що втратить Овруч з позбавленням статусу райцентру?
Сьогодні, 09:15

Більшість жителів Житомирської області не розуміють, для чого регіони ділити на адміністративні центри, і як надалі з цим жити.

Жителька Овруча Юлія Давидюк розповіла про те, що може бути з іншими райцентрами, коли їх позбавлять цього “звання”.

На цьому тижні остаточно вирішується доля нашого, Овруцького району — підтриманий Кабміном проєкт розгляне профільний підкомітет і комітет ВРУ (очолюваний нардепом від «Слуг» Андрієм Клочко (Andriy Klochko), надалі — виставлять на голосування у ВРУ. З ухваленням закону про райони змінити щось вже буде неможливо.

Що втратить Овруч з позбавленням статусу райцентру? Попри солодкі обіцянки «Слуг…» райради і РДА не ліквідовуються. Вони у нашому випадку будуть в Коростені. За які кошти їх утримуватимуть? Звісно, за кошти місцевих податків, котрі частково заберуть у ОТГ. Відтак де-факто об’єднані тергромади (ОТГ) перетворяться на укрупнені сільради з мізерними бюджетами і не більше того… До того ж міста обласного значення, які добровільно-примусово загнали в ОТГ, теж позбавляться пристойних доходів. Основна складова місцевих бюджетів — ПДФО (податок з доходу фізичних осіб). З 2021 року, Овруч з цього податку отримуватиме, схоже, 15 відсотків, як сільські ради. Крім того, «Слуги…» планують реформувати далі й позбавити населені пункти з кількістю населення до 20 тисяч статусу міст. Отже, приміром, наші сусіди-радомишляни ризикують перетворитися на селище. У Малина – 27 тисяч...

  "Долю" житомирських школярів мають вирішити в п'ятницю

Що буде з Овручем, якщо населення приблизно 16 тисяч? Станемо селищем?

Також — районні об’єкти, які належали Овруччині — тепер перейдуть до правонаступників — Коростенської райради. Вони зможуть їх здавати в оренду, продавати тощо.

Чим ще ризикуємо? В Овручі-нерайцентрі відбудеться оптимізація (читай — в окремих випадках повна ліквідація) державних структур — під ніж підуть податкова, Пенсійний, Центр зайнятості, окружний суд, держпродспоживслужба (колишня СЕС і ветлікарня), виконавча служба та ін. Вібудеться подальше скорочення посад у прокуратурі і поліції, які й зараз з натяжкою виконують свої функції, адже втратили необхідні відділи для розслідування злочинів.

Разом з оптимізацією Овруч втратить робочі місця, де працювали наші містяни, котрі витрачали гроші на наших ринках, в наших магазинах, аптеках і так далі. Відповідно, від безробіття страждатимуть і їх сім’ї, і місцева економіка. До того ж зникнуть і відрахування з їхніх зарплат в місцевий бюджет (ЗП їм платить держава, а податки залишаються в місцевих бюджетах). Тому від цієї економії виграють тільки високопосадовці у Києві, які зекономлені кошти спрямують собі на мільйонні ЗП. Також з часом у Овручі занепадатимуть порожні державні будівлі, до яких ОТГ не матиме жодного відношення. Отож, в центрі нашого чудового стародавнього міста замість одного жахливого приміщення готелю буде ще купа подібних розвалин.

  У МОЗ назвали очікувані терміни спаду захворюваності COVID-19

Як надалі взяти довідку чи оформити пенсію, якщо райцентр буде в Коростені? Чи потрібно туди їхати? «Слуги» запевняють — ні. І вони в цьому випадку абсолютно праві. Ви можете легко замовити будь-яку державну послугу в ЦНАПі (центр надання адміністративних послуг у Овручі вже працює), і спокійно чекати відповідь від коростенських чиновників вдома, попиваючи каву. Проте проблема в іншому — по-перше, в терміні вирішенні вашого питання, по-друге, в його якості, адже на особистому прийомі можна значно краще пояснити ситуацію, ніж дистанційно. А от живі чиновники стануть для овруцьких мешканців малодоступні, особливо для сільського населення. Від крайньої точки району до Коростеня більше 100 кілометрів.

Також розчарую тих, хто думає, його це точно не зачепить, — в пересічному ОТГ діти невдовзі не зможуть здобути повну середню освіту. Адже за новим законом, який набув чинності у березні 2020 р. — ліцеї (10-12 класи) мають право утворювати виключно міста з населенням понад 50 тис. осіб (читай — райцентри), обласні центри.

  Ослабление карантина ни при чем. Почему в Украине новый антирекорд по коронавирусу

Як врятувати наше місто обласного значення від занепаду одним розчерком пера…?

Єдине, що нам офіційно виставляють як недолік — недостатність населення: згідно з методичкою, в райцентрі має проживати 50 тис. осіб, а в районі — 150 тис. осіб. Але ця методичка носить чисто рекомендаційний характер і на неї можна закрити очі. Як, приміром, пішли на зустріч Бучі задля процвітання цього містечка.

«Слуги» ліквідовують 490 районів, замість яких утворюється 129 (з них 10 в Криму і частина в ДНР, ЛНР, які нам не підпорядковуються і кошти на їх утримання не виділяються). Тому економія суттєва і ще один, Овруцький район, аж ніяк глобально не ударить по коштах держбюджету. А якщо говорити про Житомирщину — з 23 районів роблять 4 (або 5 з Овруцьким).

Погляньте на карту: Малинчани не покладаючи рук борються за можливість лишитися районом, а де ж Ви, представники Овруцької влади? Де ваша робота у цьому напрямку?“, – зазначила Юлія Давидюк.

Що втратить Овруч з позбавленням статусу райцентру?