Що втратить Овруч з позбавленням статусу райцентру?

Що втратить Овруч з позбавленням статусу райцентру?
Що втратить Овруч з позбавленням статусу райцентру?
Сьогодні, 09:15

Більшість жителів Житомирської області не розуміють, для чого регіони ділити на адміністративні центри, і як надалі з цим жити.

Жителька Овруча Юлія Давидюк розповіла про те, що може бути з іншими райцентрами, коли їх позбавлять цього “звання”.

На цьому тижні остаточно вирішується доля нашого, Овруцького району — підтриманий Кабміном проєкт розгляне профільний підкомітет і комітет ВРУ (очолюваний нардепом від «Слуг» Андрієм Клочко (Andriy Klochko), надалі — виставлять на голосування у ВРУ. З ухваленням закону про райони змінити щось вже буде неможливо.

Що втратить Овруч з позбавленням статусу райцентру? Попри солодкі обіцянки «Слуг…» райради і РДА не ліквідовуються. Вони у нашому випадку будуть в Коростені. За які кошти їх утримуватимуть? Звісно, за кошти місцевих податків, котрі частково заберуть у ОТГ. Відтак де-факто об’єднані тергромади (ОТГ) перетворяться на укрупнені сільради з мізерними бюджетами і не більше того… До того ж міста обласного значення, які добровільно-примусово загнали в ОТГ, теж позбавляться пристойних доходів. Основна складова місцевих бюджетів — ПДФО (податок з доходу фізичних осіб). З 2021 року, Овруч з цього податку отримуватиме, схоже, 15 відсотків, як сільські ради. Крім того, «Слуги…» планують реформувати далі й позбавити населені пункти з кількістю населення до 20 тисяч статусу міст. Отже, приміром, наші сусіди-радомишляни ризикують перетворитися на селище. У Малина – 27 тисяч...

  В Україні почали робити друге COVID-щеплення

Що буде з Овручем, якщо населення приблизно 16 тисяч? Станемо селищем?

Також — районні об’єкти, які належали Овруччині — тепер перейдуть до правонаступників — Коростенської райради. Вони зможуть їх здавати в оренду, продавати тощо.

Чим ще ризикуємо? В Овручі-нерайцентрі відбудеться оптимізація (читай — в окремих випадках повна ліквідація) державних структур — під ніж підуть податкова, Пенсійний, Центр зайнятості, окружний суд, держпродспоживслужба (колишня СЕС і ветлікарня), виконавча служба та ін. Вібудеться подальше скорочення посад у прокуратурі і поліції, які й зараз з натяжкою виконують свої функції, адже втратили необхідні відділи для розслідування злочинів.

Разом з оптимізацією Овруч втратить робочі місця, де працювали наші містяни, котрі витрачали гроші на наших ринках, в наших магазинах, аптеках і так далі. Відповідно, від безробіття страждатимуть і їх сім’ї, і місцева економіка. До того ж зникнуть і відрахування з їхніх зарплат в місцевий бюджет (ЗП їм платить держава, а податки залишаються в місцевих бюджетах). Тому від цієї економії виграють тільки високопосадовці у Києві, які зекономлені кошти спрямують собі на мільйонні ЗП. Також з часом у Овручі занепадатимуть порожні державні будівлі, до яких ОТГ не матиме жодного відношення. Отож, в центрі нашого чудового стародавнього міста замість одного жахливого приміщення готелю буде ще купа подібних розвалин.

  ПОСМІХНІТЬСЯ!

Як надалі взяти довідку чи оформити пенсію, якщо райцентр буде в Коростені? Чи потрібно туди їхати? «Слуги» запевняють — ні. І вони в цьому випадку абсолютно праві. Ви можете легко замовити будь-яку державну послугу в ЦНАПі (центр надання адміністративних послуг у Овручі вже працює), і спокійно чекати відповідь від коростенських чиновників вдома, попиваючи каву. Проте проблема в іншому — по-перше, в терміні вирішенні вашого питання, по-друге, в його якості, адже на особистому прийомі можна значно краще пояснити ситуацію, ніж дистанційно. А от живі чиновники стануть для овруцьких мешканців малодоступні, особливо для сільського населення. Від крайньої точки району до Коростеня більше 100 кілометрів.

Також розчарую тих, хто думає, його це точно не зачепить, — в пересічному ОТГ діти невдовзі не зможуть здобути повну середню освіту. Адже за новим законом, який набув чинності у березні 2020 р. — ліцеї (10-12 класи) мають право утворювати виключно міста з населенням понад 50 тис. осіб (читай — райцентри), обласні центри.

  На західному кордоні України черги. На перетин чекають понад 300 автомобілів

Як врятувати наше місто обласного значення від занепаду одним розчерком пера…?

Єдине, що нам офіційно виставляють як недолік — недостатність населення: згідно з методичкою, в райцентрі має проживати 50 тис. осіб, а в районі — 150 тис. осіб. Але ця методичка носить чисто рекомендаційний характер і на неї можна закрити очі. Як, приміром, пішли на зустріч Бучі задля процвітання цього містечка.

«Слуги» ліквідовують 490 районів, замість яких утворюється 129 (з них 10 в Криму і частина в ДНР, ЛНР, які нам не підпорядковуються і кошти на їх утримання не виділяються). Тому економія суттєва і ще один, Овруцький район, аж ніяк глобально не ударить по коштах держбюджету. А якщо говорити про Житомирщину — з 23 районів роблять 4 (або 5 з Овруцьким).

Погляньте на карту: Малинчани не покладаючи рук борються за можливість лишитися районом, а де ж Ви, представники Овруцької влади? Де ваша робота у цьому напрямку?“, – зазначила Юлія Давидюк.

Що втратить Овруч з позбавленням статусу райцентру?