Що треба знати працюючому вчителю на пенсії?

Що треба знати працюючому вчителю на пенсії?
Що треба знати працюючому вчителю на пенсії?
Сьогодні, 17:50

У березні цього року Верховна Рада ухвалила Закон «Про загальну середню освіту», який передбачає кілька новацій. Одна з них – контракти для вчителів на пенсії – змушує хвилюватися пенсіонерів. Чи є підстави для цього?

НЕ ЗВІЛЬНЕННЯ, А ЗМІНА УМОВ ПРАЦІ

У Законі «Про загальну середню освіту» йдеться про те, що педагогічні працівники установ загальної середньої освіти, яким виплачується пенсія за віком, з 1 липня 2020 року мають працювати на основі строкових трудових договорів (контрактів). Якщо пенсіонер не погодиться продовжувати трудові відносини на таких умовах, він має бути звільнений. Розцінивши таке ставлення держави як дискримінаційне, педагоги можуть просто звільнитися. Це може мати серйозні наслідки, оскільки, за словами заступника голови Профспілки працівників освіти і науки України Сергія Романюка, в окремих регіонах частка педагогів-пенсіонерів сягнула 30%.

Міністерство освіти робить акцент на тому, що закон передбачає не звільнення пенсіонерів, а зміну умов праці. Вчителі-пенсіонери за бажанням можуть далі працювати у школі, але повинні підписати контракт строком на один рік. Потім він може бути продовжений і на триваліший період – до трьох років. Кількість таких пролонгацій може бути необмеженою. Рішення про продовження співпраці ухвалюватиме директор навчального закладу. До речі, директори теж тепер працюватимуть за контрактом.

  У Новоград-Волинському районі Mitsubishi збив 53-річну жінку

ЗАРПЛАТУ І ВІДПУСТКУ ОБІЦЯЮТЬ ЗБЕРЕГТИ

Ще один момент, на який звертала увага профспілка: при припиненні безстрокового договору педагоги можуть втратити належні їм виплати. Справа в тому, що при звільненні та виплаті компенсації за невикористану відпустку оздоровчі не надаються, вони надаються тільки при виході у відпустку. Тобто, якщо працівника звільнять без надання відпустки, він втратить свої гроші.
Щоб уникнути такої ситуації, перехід педагогічних працівників пенсійного віку з безстрокового на строковий трудовий договір має відбуватися шляхом переведення, а не звільнення. За таких умов педагогічні працівники не втратять грошову допомогу на оздоровлення.

Надалі, запевняють у Міністерстві освіти, при переведенні на термінові договори розмір зарплати вчителів-пенсіонерів не зменшиться, бо вони й далі обійматимуть ті самі посади та виконуватимуть той самий обсяг робіт. Збережуться також щорічна відпустка та інші права вчителя.