30 червня — день Мануїла і Савелія: історія, традиції та прикмети свята

30 червня — день Мануїла і Савелія: історія, традиції та прикмети свята
30 червня — день Мануїла і Савелія: історія, традиції та прикмети свята
Сьогодні, 14:43

В православ’ї 30 червня день пам’яті Перських мучеників Савелія, Мануїла і Ісмаїла. За народним календарем дату називають днем молодого Ярила або день Мануїла і Савелія.

Ким були ці мученики?

Савел, Мануїл і Ісмаїл — рідні брати. Жили вони в IV столітті. Їх батько був у Персії знатним язичником. Мама сповідувала християнську віру, до якої долучила і синів. Пресвітер Євноїк провів братам обряд Хрещення.

Коли Савел, Мануїл і Ісмаїл були вже зрілими, язичники змушували їх відректися від віри Христової. Але вони відмовилися, за що зазнали тяжких мук, і, врешті-решт, були обезголовлені.

Які на цей день існують обряди і традиції?

У слов’ян 30 червня було свято Ярилки, присвячене Ярилу — богу Сонця. Традиційно в цей день влаштовувалися гучні ярмарки, на яких продавали тканини, одяг, прикраси, кухонне начиння і ягоди з нового врожаю.

Люди боялися Ярила розгнівати, тому встановили правило — торговці в цей день не завищують ціни, а покупці не торгуються. Народ весело гуляв, співав і танцював. Ті, хто постарше, збиралися в компанії, і розповідали один одному небилиці.

  Конечно, Украина - не Китай, не Сингапур и не Эстония

За стародавнім звичаєм свято гуляли на березі озер або річок, обов’язково багаття розводили і відварювали в казанках яйця. Щоб кури весь рік добре неслися, треба було 30 червня, як можна більше зварити яєць. У наших пращурів існувало багато обрядів з використанням яєць, так як їх вважали символом нового життя.

Пам’ятаєте! 30 червня нічого не позичайте з дому, особливо речей, які з вогнем або світлом пов’язані (свічки, ліхтарики, сірники). Хто б не попросив (кращий друг, сусід або родич), відмовте ввічливо. Інакше з дому не лише багатство піде, але й хтось з членів сім’ї.

Проведіть сьогодні захисні обряди від чорних сил!

На Русі вірили, що 30 червня всі представники нечистої сили в одному місці збираються і влаштовують гуляння. Бавляться вони капостями і страшними справами — можуть у матері мале дитя вкрасти, хворість наслати на людину, а то й зовсім схиляють свою жертву до злочину або суїциду.

У боротьбі за людську душу нечисть перепон не знає. Люди вірили, що сила ця всюдисуща і може з’явитися в будь-якому місці. Але найчастіше відьми, чорти, вовкулаки і чорні маги збираються на безлюдних перехрестях і в глухих хащах, у закинутих будівлях і пустищах, на болотах і ярах.

  У райцентрі Житомирської області троє юнаків зігнули верхні частини паркану з металопрофелю. ФОТО

Але і чорним силам можна протидіяти.

Існує безліч захисних заходів, які не дадуть нечисті проникнути в людське тіло:

1. Йдучи з дому, на виворітній стороні одягу закріплюйте шпильку.

2. Візьміть клаптик тканини і загорніть в нього часникову голівку. Покладіть в кишеню або сумочку, і скрізь носіть з собою.

3. Дуже потужний захист від чорних сил — образок або хрест натільний (краще, щоб вони були виконані з срібла), церковна ладанка.

4. Ніколи не залишайте відкритим графин з водою на ніч, інакше в нього нечисть увійде, а вранці, як поп’є людина, в його тіло потрапляє. Якщо кришечки немає, то накривайте зверху графин рушником.

5. В кожній кімнаті закріпіть віночки з висушених трав — кропиви, лаванди, будяка, чебрецю та полину.

6. Перед порогом будинку насипте трохи лляного насіннячка.

7. Окропіть всі кути в оселі свяченою водою.

8. Коли позіхаєте, обов’язково рукою прикривайте рот, інакше в нього чорт може заскочити.

9. Виявляйте доброту і робіть добрі справи, проти них безсила будь-яка нечисть.

  ПОСМІХНІТЬСЯ!

Прикмети погоди на 30 червня

Якщо сьогодні гроза, значить, чекайте нинішнім літом щедрого врожаю.
Якщо 30 червня випаде багато опадів (град або дощ), значить, майбутні зимові місяці очікуються сніговими.