Будинок фон Йорків у Радомишлі. ФОТО

Будинок фон Йорків у Радомишлі. ФОТО
Будинок фон Йорків у Радомишлі. ФОТО
Сьогодні, 14:11

Славетний рід фон Йорків тягне своє коріння з Німеччини. Частка «фон» говорить про благородне походження, а представники цього роду носили титул баронів.

Першого носія цього прізвища, про якого щось відомо, звали Герхард фон Йорк. Він жив в 14 столітті і був магістром Лівонського Тевтонського ордену. Він будував замки, воював з єпископом римським, був на папському суді в Авіньоні і взагалі прожив цікаве насичене середньовічне життя. Пізніше приблизно в 19 столітті фон Йорки відносилися до Прусської знаті і жили на території Російської імперії. Їх можна було знайти в Київський, Мінський, Тавріческій, Курляндській, Лифляндскій та Естляндскій губернії. Перша згадка про радомисльских фон Йорків датується 1841 роком, коли підполковник Павло Іванович фон Йорк був звільнений з воєнної служби по хворобі, а у його брата Дмитра Івановича фон Йорка в Ставках Радомисльського повіту в 1843 і 1844 народилося дві донечки.

Фон Йорки мали серйозну власність в тих же Ставках: земля, ліси, будинки. Та, слідкуючи за тодішньою модою, капітан Дмитро Іванович фон Йорк продає майже все своє Ставецьке майно і перебирається в місто. Тут у родини є власний маєток, компактний гарний і доволі скромний – все в дусі німецької педантичності, вікна якого виходили на бульвар і лютеранську кірху, яка була побудована завдяки протекції і фон Йорків також. На території маєтку, окрім будинку господарів, була ще окрема будівля для прислуги та кухня з шикарним льохом. Містом ходили плітки про те, що в стінах маєтку був схований скарб, але ні довести, ні спростувати цю інформацію неможливо.

Будинок фон Йорків у Радомишлі. ФОТО
  Напередодні місцевих виборів влада Житомира заплатить 160 тис. грн за відеосюжети про мера та депутатів

Навіть якщо й був, то тепер тихенько осів в кишенях радомишлян. Яскравою особистістю з трагічною долею серед фон Йорків виділяється Борис Ярославович фон Йорк, онук Дмитра Івановича. Барон Борис Ярославович фон Йорк вийшов у відставку генерал-майором, але все ж знайшов себе на громадській службі. Перебуваючи в хороших дружніх стосунках з директором першого Радомисльського банку, Борис Ярославович з 1910 року служив контролером в Радомишльському акцизному управлінні. Та спокійної старості йому не судилося. На відмінну від багатьох дворян того часу фон Йорк навіть і не думав міняти своє прізвище і дворянське походження після революції. Тому в 1919 році його чекав перший арешт. Гроші роблять дива і через 4 дні його випускають під підписку про невиїзд. Зрозуміло, що вийшов Борис Ярославович на волю не тільки без кругленької суми, а й без маєтку, оскільки більшовики експроприірували його на користь держави. В наш час це називається «віджати».

Тому Борис Ярославович переселився на хутір Бистріївку, звідки його в 1927 році забрали вдруге, давши строк в 3 роки. Після відбуття міри покарання йому заборонили проживати в Москві, Ленінграді та в Україні з прикріпленим місцем проживанням. В 1995-1996 роках Бориса фон Йорка було реабілітовано посмертно Та все ж рід фон Йорків не зник.

Будинок фон Йорків у Радомишлі. ФОТО
  З 12 березня в Житомирській області не їздитиме громадський транспорт

Нащадки Бориса Ярославовича від його сина Всеволода і сьогодні проживають в Києві.

Ще один син, Георг Борисович, був змушений залишити Батьківщину рятуючись від репресій і сьогодні його нащадки проживають в штаті Конектикут, США.

Деяких фон Йорків можна й сьогодні знайти на Радомишльському кладовищі та на Байковому в м. Київ. Після переїзду родини фон Йорк з маєтку будинок перетворили на притулок для осиротілих дітей, яких була велика кількість на той час. А з 1963 року і по цей час тут розміщується дитячий садочок №4, який випустив не одне покоління радомишлян.