Нардепи готують податковий “сюрприз” фермерам: 6 тисяч гривень за пай

Нардепи готують податковий “сюрприз” фермерам: 6 тисяч гривень за пай
Нардепи готують податковий “сюрприз” фермерам: 6 тисяч гривень за пай
Сьогодні, 09:20

Нардепи від “Слуги народу” та групи “Довіра” пропонують запровадити податок у 6 тисяч гривень за пай для пересічних власників землі – відповідний законопроєкт уже отримав “зелене світло” від податкового комітету ВР. Цю ініціативу підтримує і великий агробізнес. Однак окремі експерти вже застерігають: таким чином будуть просто “віджимати” землю в одноосібників.

Зазначається, що законопроєкт №3131, основним нововведенням якого є запровадження мінімальної податкової сплати з кожного гектара землі сільгосппризначення, незалежно від того, скільки заробив фермер, зареєстрували ще у лютому.

У червні податковий комітет ВР рекомендував прийняття документа за основу.

За даними Держгеокадастру, близько 7 мільйонів українців мають земельні паї – у середньому близько чотирьох гектарів кожен. 4,7 мільйона власників паїв є одноосібниками – тобто обробляють свої паї самостійно. Решта паїв здаються в оренду великим агрофірмам чи холдингам.

“Протягом останніх років українці дедалі частіше відмовляються здавати землю в оренду і вирішують обробляти її самостійно”, – розповів DW голова Комітету підприємців АПК при Торговельно-промисловій палаті (ТПП) України Олег Юхновський.

  Майже 10 тисяч хворих за добу на коронавірус в Україні

“Після 2014 року тенденція до розірвання договорів оренди пришвидшилася. Відтоді на селі зростає підприємницький дух, дрібний бізнес непогано розвивається. Це створило проблеми для великих компаній. Конкуренція за землю зростає”, – пояснив він.

Проте Юхновський застерігає, що відродження мікрофермерства може зупинити новий законопроєкт № 3131.

За його словами, новий документ ляже насамперед на плечі одноосібників.

“Одноосібники обробляють свої паї самостійно, вирощують сільгосппродукцію для задоволення власних потреб, а також для реалізації. Вони платять лише земельний податок, який, за підрахунками опитаних DW експертів, становить у середньому 140 гривень на гектар.

Але оскільки розмір земельного податку встановлюють громади, виходячи з нормативної грошової оцінки землі, то він може становити до 300 гривень за гектар. Доходи від продажу сільськогосподарської продукції декларують ті одноосібники, хто вирощує її на власних земельних ділянках площею понад 2 гектари. І тільки тоді виникає необхідність сплатити 18 відсотків податку з цього доходу”, – йдеться у статті.

Зазначається, що великий агробізнес закидає одноосібникам, що вони зловживають можливістю не звітувати про доходи.

  Две "Слуги народа" в одном фото

Зокрема, документ підтримує виконавчий директор “ІМК” – одного з найбільших агрохолдингів України – Алекс Ліссітса.

“Всі мають платити податки. А у нас 30 відсотків землі обробляється “по-чорному”, неофіційно”, – сказав він.

“Одна з основних форм наповнення бюджету ОТГ – земля сільськогосподарського призначення. Тому потрібно запроваджувати спеціальний податок на землю для того, щоб цей податок залишався у сільській місцевості й знову ж таки працював на місцеву громаду”, – вважає Ліссітса. Проєкт № 3131, за його словами, і передбачає мінімальний податок за гектар землі – незалежно від того, скільки заробив одноосібник.

Водночас економіст Київської школи економіки Олег Нів’євський вважає законопроєкт № 3131 вкрай небезпечним.

“Це просто land grab, як англійською називається феномен силового витіснення дрібних фермерів з їхньої землі великими агрокомпаніями. Таким чином будуть просто “віджимати” землю в одноосібників”,
– наголошує експерт. Він прогнозує, що селян змусять позбуватися землі, утримувати яку багатьом стане невигідно.

Нів’євський також не погоджується зі звинуваченнями на адресу одноосібників у нечесній конкуренції. Адже і великі підприємства, за його словами, платять мінімум податків завдяки спрощеній четвертій групі оподаткування.

  Почему Зеленский и «Слуги народа» закончат как Янукович: факторы грядущего краха. ВІДЕО

Експерти відзначають, що формально новий податок поширюється на всіх, але агрофірми і холдинги платити його фактично не будуть.

Вони пояснюють це тим, що сукупні податки, які платять юрособи, включно з ПДВ, зазвичай складають понад 1500 грн в перерахунку з гектара і, згідно із законопроектом №3131 їм нічого додатково платити не доведеться.