Яким чином кредит на 0% перетворюється у кредит на 1700% річних? Пояснює НБУ

Яким чином кредит на 0% перетворюється у кредит на 1700% річних? Пояснює НБУ

Яким чином кредит на 0% перетворюється у кредит на 1700% річних? Пояснює НБУ

Сьогодні, 16:15

Кредити, що оформлені в небанківських фінансових установах з мінімальним пакетом документів або взагалі без паспорта, а також з “нульовою процентною ставкою”, можуть стати дуже серйозною проблемою для позичальників.

“Яким чином кредит “під 0%” перетворюється в кредит “під 1700% річних”? Відповідь на це питання можна знайти в договорі, який споживач підписує з небанківською фінансовою компанією”, – повідомляє НБУ.

У Нацбанку навели три важливих пункти, на які обов’язково потрібно звертати увагу. Перший – ставка 0% може діяти протягом пільгового періоду.

“Особливість мікрокредитів в тому, що ставка 0% або 0,01% може діяти протягом пільгового періоду. Наприклад, 5 днів. Після цього вступають в дію звичайні тарифи. А тут можуть ховатися 100%, 700% і навіть 1700% річних. До речі, річну відсоткову ставку фінансові компанії вказують непримітним позначенням APR (Annual Percentage Rate, річна ставка), на яке клієнти можуть навіть не звернути увагу”, – кажуть у Національному банку.

  У Житомирі за деякими адресами не буде світла

Другий пункт – небанківські фінустанови вказують ставку по кредиту 1-2%. Але потім виявляється, що це ставка за один день.

“Рекламуючи кредити, мікрофінансові компанії зазвичай вказують відсотки за один день користування кредитом. Умовні 1 – 2% дійсно виглядають привабливо. Незважаючи на невеликий платіж, умовно 10 – 20 грн на день, клієнт може не турбуватися через прострочення і несвоєчасне виконання своїх зобов’язань. Однак після цього спрацьовують штрафи, комісії і нараховується пеня”, – інформують в пресслужбі регулятора.

Третій пункт – варто відразу чітко розібратися з графіком погашення кредиту та штрафами в разі прострочення платежу.

“Саме штрафи за прострочення можуть збільшити борг клієнта в рази. Деякі мікрофінансові компанії в разі прострочення автоматично збільшують ставку за кредитом. До того ж, додається ще й штраф (наприклад, 2% від простроченого платежу в перший день прострочення і ще плюс 2% кожного наступного дня) і пеня (наприклад, 1,5% від суми кредиту за кожен день прострочення)”, – кажуть у НБУ.