Камінний хрест 17 століття повернеться в історичний центр Житомира

Камінний хрест 17 століття повернеться в історичний центр Житомира

Камінний хрест 17 століття повернеться в історичний центр Житомира

Сьогодні, 11:56

Козацький камінний хрест з 17 століття буде передано Житомирському обласному краєзнавчому музею. Ця споруда до 2012 року знаходилась у підвалі колишнього обласного музею природи.

Після того, як підвальне приміщення перейшло у власність церкви, козацький хрест викинули. Він зроблений з вапняку й на ньому є надписи, які до сьогодні не розшифровані.

Камінний хрест 17 століття повернеться в історичний центр Житомира

“Тут написано: Ісус Христос, далі – року Божого. Тут є літера і, мабуть, вона означала 5 чи 8. Оці дві літери ще потребують додаткового вивчення. Праворуч написано – “юс малий”. До 18-го століття літера “Я” часто використовувалася і мала значення – ЯН. Хто такий був Ян, це нам теж потрібно дослідити. Прізвище тут не вказано. Цей напис – дуже цікава загадка. Для нас, краєзнавців, він дозволить відновити нову сторінку в історії нашого міста. Цей камінний хрест є свідченням отих буремних подій другої половини 17-го століття”, – повідомляє краєзнавець Геннадій Махорін.

  Заздрість та агресія – Скорпіонам, прихильність долі – Овнам: гороскоп на 17 березня

Геннадій Махорін впевнений, що цьому хресту вже більше 500 років. Також він зазначив, що такі хрести встановлювали на місцях поховання людей, які мали відношення до українського козацтва.

“На місці Хресто-Воздвиженського храму колись стояла козацька церква. Ймовірно, що біля неї було поховано когось, хто героїчно загинув. Пізніше на тій території, де було поховання, зробили фундамент нової церкви, яка була збудована у 1900-му році. Очевидно, це поховання потрапило на територію фундаменту нової церкви. І лише понад 10 років тому, коли тривали роботи у підвальних приміщеннях, випадково виявили цей хрест. Потім встановили біля Хресто-Воздвиженської церкви. А потім він таємничо щез і згодом виявлений у Червоному Андрушівського району, у монастирі на задвірках. Його вдалося повернути в Житомир. Потім він знов зник. А далі за таємничих обставин з’явився у дворі обласної друкарні”, – додає Геннадій Махорін.

Представник управління комунального господарства міської ради Дмитро Ярмолюк додав, що коли приміщення музею природи було передано московському патріархату, ті відмовилися від цього хреста, бо не знають, що це таке. Тому цей хрест опинився на балансі комунального управління.

  На Житомирщині люди досі хворіють на Covid-19: за добу 26 нових випадків