Роман Гуртовенко: “Я розумів, наскільки все не прозоро та корумповано у нашій міській раді, однак, коли я це осягнув із позиції депутата, то був здивованим”

Роман Гуртовенко: "Я розумів, наскільки все не прозоро та корумповано у нашій міській раді, однак, коли я це осягнув із позиції депутата, то був здивованим"

Роман Гуртовенко: “Я розумів, наскільки все не прозоро та корумповано у нашій міській раді, однак, коли я це осягнув із позиції депутата, то був здивованим”

Сьогодні, 11:01

Роман Гуртовенко – відомий у Житомирі адвокат, гендиректор юридичної фірми «Бізнес-Юріан».

Роман Гуртовенко: "Я розумів, наскільки все не прозоро та корумповано у нашій міській раді, однак, коли я це осягнув із позиції депутата, то був здивованим"

– Романе Михайловичу, Ви являєтеся відомим у місті правозахисником та адвокатом, у грудні 2019 року Ви стали депутатом Житомирської міської ради, як Ви оцінюєте нинішній стан справ у міській раді?

– У своїй діяльності я звик боротися за права людей. Я роблю це професійно вже понад 16 років, змагаючись проти свавілля чиновників, привласнення майна громади, незаконних будівництв та багато іншого, і своїм принципам я не зрадив ставши депутатом. Звичайно, я розумів і до цього, наскільки все не прозоро та корумповано у нашій міській раді, однак, коли я це осягнув із позиції депутата, то був здивованим.

– Що саме не так? Які основні проблеми у нашій міській владі?

– Можу сказати коротко, що, як такої, політики у нашій міській раді немає взагалі. Міська рада представляє собою, здебільшого, щось на зразок «клубу по інтересам», члени якого, прийшовши в основному із бізнесу, зайняті тим, що захищають свої власні майнові інтереси. Звичайно, це стосується не всіх депутатів, є чесні і порядні люди, які викликають повагу, але їх не багато. Тобто, політики у владі не існує жодної, є лише процес витрачання коштів платників податків, і є ті люди, які на даний процес намагаються вплинути. Ось чому у Житомирській міській раді, по суті, немає опозиції. Згідно із законодавством, посада депутата міської ради є неоплатною, місцевий депутат має працювати на громадських засадах на людей, тож, здебільшого, депутати, аби мати заробіток, стають директорами різних комунальних підприємств, отримують інші посади у раді, таким чином стають повністю залежними від міського голови. По факту, оплатні посади, які отримує депутат, є формою винагороди для депутата за його лояльність до верхівки. Люди, які прийшли із великого бізнесу і не потребують посад в різних КП, мають інші завдання ˗ захистити свій бізнес та впливати на стан справ у місті. Яким чином з таким станом речей може бути мова про якусь опозицію?

  Прогноз погоди на 16 липня

– Що Ви можете розповісти про те, як витрачаються кошти громади?

– Можу сказати із цього приводу, що кошти витрачаються вкрай не прозоро. З бюджету міста та із субвенції з державного бюджету сотні мільйонів вкладаються у обєкти, ціни за якими завищені в рази. Схеми дуже прості: виграє підрядник на тендері, а далі через, переговорну процедуру укладанням додаткових угод, ціни піднімаються вдвічі або втричі чи, навіть, більше. Потрібно розуміти, що внаслідок запровадження децентралізації місцеві бюджети отримали величезні доходи. Це сталося завдяки тому, що значна частина податків та зборів відтепер не направляються в столицю, а залишаються на місцях. Крім того, надходять кошти в рахунок державної субвенції, які розподіляються на відповідні цілі. Все це дозволяє створювати значні бюджети розвитку, яких місто колись не мало. Повірте, що наше місто було б заможнім та процвітаючим, якби ці кошти витрачалися б правильно.

– Можете навести приклади неправильного витрачання коштів місцевого бюджету?

– Звичайно, у липні 2016 року міська рада заключила з ТОВ «Ві.Ай.Пі Будівельна компанія» одразу три угоди на реконструкцію тротуарів у центрі Житомира: близько 5 мільйонів на капітальний ремонт вулиці Театральної, понад 12 мільйонів на ремонт Київської і ще майже 10,5 мільйонів на ремонт Великої Бердичівської. В результаті кошти зникли, а роботи дороблювали уже інші підрядники. Пізніше правоохоронці виявили печатку будівельної фірми ТОВ «Ві.Ай.Пі» у так званому «місці масової реєстрації» разом із іншими печатками фіктивних фірм. Тобто, міська рада сплатила фіктивній фірмі понад 27,5 млн.грн. наших з вами коштів, основна частина яких просто зникла. Ви маєте ілюзії, що це зроблено несвідомо?
Інший приклад: у 2017 році місто за кошти із субвенції придбало вживаний автобус для ФК «Полісся» за 2,6 млн., який був ввезений на територію України за ціною майже у 5 разів дешевшою. І таких прикладів дуже багато, одна реконструкція стадіону «Спартак» тільки чого варта. Там навіть є випадок, коли договір підряду на суму 17 716 005,60 грн. в обхід тендеру був заключний 31.07.2019р., а вже 08.08.2019р, тобто фактично за тиждень, були підписані акти виконаних будівельних робіт. Вражаюча швидкість виконання, чи не так?

  В Україні 3332 нових випадків COVID-19, на Житомирщині 58 нових випадків

– Дійсно, те що Ви розповідаєте, є просто вражаючим. Що потрібно, на Вашу думку, змінити для того, аби процес витрачання коштів був прозорий, а наше місто стало успішним?

– Насамперед я вважаю, має змінюватися свідомість людей. За моїми спостереженнями, дуже мало людей взагалі цікавиться питаннями, як місцева влада витрачає їхні гроші. На вулицях міста дуже часто можна почути таку фразу: «Так, вони крадуть, але ж і щось роблять…». Я хочу звернутися до людей і сказати, що такі підходи є вкрай невірними, оскільки мова йде саме про ваші гроші. Саме люди, як первинні елементи в системі місцевого самоврядування, є власниками даних грошей. Скільки коштів можна було б направити на різні соціальні та комунальні сфери, наприклад в ремонт тих же самих ліфтів, оскільки у нашому місті у понад 70% ліфтів закінчився термін експлуатації і вони представляють небезпеку для їх користувачів. Наприклад, програми для ОСББ щодо утеплення та ремонту. Проте, влада кидає на дані проекти крихти а, тим часом, на сумнівних підрядах за тиждень освоюються десятки мільйонів. А потім чиновники розповідають громаді, що бюджет дефіцитний і на все немає грошей.

– То все ж таки, що Ви пропонуєте зробити щоб змінити дану ситуацію?

– Насправді, у мене є план дій, щоб це змінити і, більше того, я вже почав цей план реалізовувати. Досить тривалий час я цікавлюся темою електронного урядування, спілкуюся із людьми, які у різних країнах світу мають досвід успішної реалізації подібних проектів. Вже зараз я виступив ініціатором створення у міській раді цільової програми із інформаційного розвитку міста, в рамках якої буде можливо цей проект реалізувати. Мова йде про створення електронного інструменту, який дозволить будь˗якому повнолітньому громадянину ˗ члену територіальної громади, мати реальний вплив на прийняття міською радою усіх рішень щодо витрачання бюджетних коштів. Я планую створити щось на зразок: «відкритої громадської ради» при місцевій раді, у якій кожен дорослий член громади, який має право голосу, міг би реально впливати на процеси управління та витрачання коштів бюджету.
Наразі, відповідні заходи у нашій міській раді лише імітуються, однак їх реалізовувати ніхто не поспішає, оскільки це перекриє для чиновників можливість розпоряджатися бюджетом на власний розсуд. На сьогоднішній день міська рада навіть не має цільової програми із інформаційного розвитку, у цьому плані наше місто є дуже відсталим не тільки від обласних центрів, але і від невеличких громад.

  На Житомирщині щеплення від коронавірусу зробили понад 248 тис. осіб

– Ви вважаєте для Житомира реально реалізувати такий проект?

– Я вже почав його створювати, використовуючи свої права як депутата. Відповідна ініціатива мною уже зареєстрована. Шлях, звичайно, буде не простим, і я це розумію. В дійсності, для реалізації цього проекту потрібна лише політична воля. Однак, і підтримка суспільства є дуже важливою, вана має бути рушійним елементом для підштовхування політиків. Необхідно залучити громадськість, провести публічні консультації (громадське обговорення), що дозволить мінімізувати помилки, отримати громадську підтримку та довіру. Тож я закликаю підтримати мою ініціативу та не бути байдужими до того, що відбувається у нашому місті.

Марія Манько

Джерело статті: Житомир-Онлайн