Людство подолало точку неповернення 50 років тому: вчені передрекли кліматичну катастрофу

Людство подолало точку неповернення 50 років тому: вчені передрекли кліматичну катастрофу

Людство подолало точку неповернення 50 років тому: вчені передрекли кліматичну катастрофу

Сьогодні, 11:34

Світ вже подолав “точку неповернення” глобального потепління і навіть повне скорочення викидів вуглекислого газу не зупинить зростання температур.

Вчені з Норвегії розглянули різні сценарії скорочення антропогенних викидів парникових газів і прийшли до невтішних висновків: навіть якщо викиди повністю скоротити, зростання температур триватиме ще, мінімум, сто років. Робота дослідників з Норвезької бізнес-школи в Осло була опублікована в журналі Scientific Reports.

Йорген Рандерс та Ульріх Голуке розробили власну модель кліматичних змін за період з 1850 року до наших днів і на основі цього зробили прогноз зміни глобальних температур і підвищення рівня моря до 2500 року.

За їх даними, навіть за найсприятливішого сценарії, коли антропогенні викиди парникових газів досягнуть піку в 2030-х роках і впадуть до нуля до 2100 року, глобальні температури до 2500 року все одно будуть на три градуси більше, а рівень моря на два з половиною метри вище, ніж у 1850 році.

  Эксперты рассказали о главных интригах нового сезона УПЛ

Якщо домогтися скорочення парникових газів до нуля прямо зараз, глобальні температури продовжать рости ще, приблизно, протягом ста років через інерційність глобальної кліматичної системи, танення арктичних льодів і вічної мерзлоти.

Автори дослідження вважають, що існують три важливих природних причини, які не дозволять швидко зупинити глобальне потепління:

– зниження земного альбедо (відношення відбитої радіації до сумарної радіації Сонця і атмосфери) через скорочення площі льодів;
– збільшення вмісту водяної пари в атмосфері, пов’язане зі зростанням температур;
– зростання вмісту парникових газів в атмосфері у зв’язку з емісією вуглецю при таненні вічної мерзлоти.

Три зазначених процеси мають петлею позитивного зворотного зв’язку – їх легше запустити, ніж зупинити. Вони стартували в 1950-х роках, а “точка неповернення” була пройдена вже в 1960-1970-х роках.

Таким чином, щоб запобігти підвищенню температур і рівня моря, потрібно не просто повністю припинити всі викиди, а й щорічно вловлювати з атмосфери не менше 33 гігатонн вуглекислого газу і якимось чином утилізувати або зберігати його.

  Хто найняв тітушок під вибори голови Житомирського району?

При цьому автори дослідження визнають, що їх модель значно простіша від тих, на які орієнтується у прогнозах Міжурядова група експертів зі зміни клімату, однак у ній враховані всі основні фактори, що впливають на клімат і механізми зворотного зв’язку між ними.

Вчені підкреслили, що не закликають до бездіяльності, а хочуть привернути увагу до ситуації, яка набагато серйозніша, ніж вважалося до цих пір.