Вітаміни краще засвоюються з їжі

Вітаміни краще засвоюються з їжі

Вітаміни краще засвоюються з їжі

Сьогодні, 18:08

— Для захисту від грипу й коронавірусу підсіла на вітамін D. Він стимулює імунітет, — розповідає Марина Сухорукова, 32 роки, із Житомира. — Купила препарат із дозуванням 5000 одиниць. Приймаю щоранку.

— Профілактична доза становить 2000 одиниць вітаміну D на день. Більше потрібно при рахіті (хвороба, при якій порушується розвиток скелету. — ГПУ). Препарат має призначити лікар, враховуючи стан судин і спадковість, — говорить Іван Смірнов, 47 років, харківський терапевт.

Вітамін D виробляється в організмі під дією сонця. Восени його менше, тому важче контролювати рівень кальцію та фосфату для здоров’я кісток і зубів. Але самостійно призначати собі вітаміни не можна. З їжі засвоюються ефективніше, ніж із добавок. При цьому ймовірність гіпервітамінозу менша. Вітаміну D багато в жирній рибі, червоному м’ясі, печінці й жовтку.

— При його передозуванні зростає вміст кальцію у крові, кишківнику і шлунку. Це призводить до порушення роботи цих органів і судинних тромбозів. Поступово може перерости в шлунково-кишкову кровотечу, — продовжує Іван Смірнов. — Часто самовільно приймають кальцій. Він потрібен, щоб скелет був міцний і м’язи скорочувалися. Допомагає судинам переміщувати кров. Його надмір може спричинити біль у животі та голові, призвести до смертельно небезпечних станів.

  Коронавірус в Україні: кількість нових випадків

Рекомендована кількість кальцію для дорослих — 1 г на добу, підліткам — 1,3 г. Найкращим джерелом кальцію є йогурт, сметана, твердий сир і згущене молоко. 100 г маку чи кунжуту покривають добову потребу в мікроелементі в дорослого. Також його багато у волоських горіхах, арахісі, куразі, родзинках, насінні соняшнику, гарбуза, яблуках та апельсинах.

— Вживати вітаміни для профілактики не варто. Це стосується і комплексних препаратів. Вчені не довели, що вони корисні, — каже Анастасія Галецька, 31 рік, столичний ендокринолог. — Краще регулярно гуляти, їсти овочі, здавати аналізи.

Для зміцнення імунітету треба харчуватися різноманітно. Корисно вживати сало, масло й горіхи. Тоді слизова оболонка носа менше пересихатиме, що утруднить проникнення вірусу. Для синтезу антитіл і нормальної роботи імунітету потрібен білок. Він є у м’ясі, рибі, сирі та яйцях. Їх краще готувати некруто. У рідкому жовтку багато лецитину, що захищає печінку.

— Частіше їжте морську капусту. Містить природний антисептик — йод. Можна приймати добавки з йодом для профілактики вірусних інфекцій. Мед і часник розріджують кров, що зменшує запалення у судинах. На добу — не більше двох зубців часнику. Коли болить запалене горло, допоможе кокосова олія. Її треба розсмоктувати.

  На Житомирщині знову населені пункти без світла через негоду

Гарбузове насіння багате на цинк. Він стимулює вироблення клітин імунітету. 30 г насіння покриває 70% добової потреби організму. Містять цей мікроелемент баранина, свинина, яловичина, печінка і птиця. Для профілактики можна приймати по 22 мг цинку щодня впродовж зими.