
22 січня 2021 – яке сьогодні свято, прикмети та іменинники, що сьогодні не можна робити
22 січня – 22-й день року за Григоріанським календарем. До кінця року залишається 343 дні. У XX і XXI століттях цей день відповідає 9 січня Юліанського календаря.
Яке свято 22 січня 2021:
Цього дня у світі відзначаються День народження повітряної кукурудзи (День попкорну), День танцю семи вуалей.
В Україні – День Соборності, у США – Свято життя, День візерунка в горошок, День гострого соусу, День професійної діяльності, День світлого тістечка, День відповідей на запитання вашої кішки, в Польщі – День дідуся, у Британії – День птахів, в Ісландії – День чоловіка (Торраблоут), у Болівії – День заснування багатонаціональної держави, в Таджикистані – День працівників митниці, у Німеччині – Франко-німецький день.
Пам’ятні дати 22 січня, річниці та події:
22 січня 1506 року Папа Юлій II, найбільш войовничий глава Католицької церкви, запросив на службу до Ватикану швейцарських гвардійців, які відтоді охороняють папську резиденцію. Швейцарська гвардія (повна назва – піхотна когорта швейцарців Священної охорони Римського Папи) – це не просто збройні сили Ватикану, а одна з найстаріших армій світу, що збереглися до наших днів, і найменша армія на планеті. У військових діях гвардія брала участь лише одного разу, рятуючи Папу Климента VII 6 травня 1527 року під час нападу на Рим військ імператора Священної Римської імперії Карла V. Цей день увійшов в італійську історію як «Sacco di Roma» – розграбування Риму. Сьогодні гвардійці – візитна картка Ватикану. Жодна урочиста й дипломатична церемонія не обходиться без них. Але основне призначення гвардії – охорона понтифіка. При цьому гвардія є абсолютно сучасним військовим формуванням з відповідною підготовкою та оснащенням. У різні історичні періоди гвардія налічувала до 500 осіб, нині вона складається з 110 військових. Вимоги до кандидата досить жорсткі: швейцарське громадянство, вік від 19 до 30 років, зріст не нижчий за 174 сантиметрів, відсутність сім’ї. Він повинен бути католиком, мати середню освіту й пройти обов’язкову службу в армії. Мінімальний термін служби в гвардії – 2 роки, максимальний – 20 років. Їм заборонено носити вуса, бороду та довге волосся. Одружитися вони можуть тільки за спеціальним дозволом, та й то тільки після трьох років служби і з католичками. Призов на службу здійснюється в Швейцарії, де знаходиться призовний пункт. Остаточний же відбір майбутніх гвардійців здійснює комендант гвардії у Римі. Різні новомодні віяння на зразок допуску на службу жінок категорично відкидаються. Барвиста форма гвардійців Ватикану, за легендою, зшита за малюнками Мікеланджело.
22 січня 1630 року – День народження повітряної кукурудзи (попкорну). За сприятливих умов зерна кукурудзи можуть зберігатися дуже довго. Свідченням цьому є зерна, знайдені археологами в похованнях у Перу. Їхній вік перевищує тисячу років, проте, багато хто з них хоч зараз можна використовувати для приготування «повітряної кукурудзи». А крім зерен кукурудзи, в розкопках знаходили і судини для приготування попкорну. Європейці дізналися про попкорн лише в 1630 році. 22 січня цього року англійські колоністи в Південній Америці взяли у дар від індіанського вождя Кводекуайна мішок попкорну. Лише через два століття Чарлі Крітоз винайшов «Поппер» – машину для попкорну. До речі, винаходу мікрохвильових печей посприяв саме попкорн. При впливі на сирі зерна мікрохвильового випромінювання в 1945 році Персі Спенсер побачив, що вони «вибухають» як від звичайного нагрівання на вогні. І згодом запатентував нову технологію.
У 1970 році відбувся перший регулярний політ «Боїнга 747» з пасажирами на борту – літак вилетів із Нью-Йорка і через шість з половиною годин приземлився в Лондоні.
22 січня 1990 року закінчилося слухання у справі Роберта Таппана Морріса. Йдеться про створення першого комп’ютерного вірусу, який отримав увагу в засобах масової інформації. Це також перша судимість у США за «хакерство». Морріс створив програму «Черв’як», здатну відтворюватися самостійно по серверах електронної пошти. «Черв’як» заблокував більш ніж на добу тисячі комп’ютерів в Америці і «пройшовся» по всій планеті. Військові комп’ютерні центри, а також наукові, навчальні та комерційні структури були виведеними з ладу, що шокувало програмістів. Це сталося у «чорний четвер» 3 листопада 1988 року. Порятунок прийшов з Університету Берклі, фахівці якого знайшли «протиотруту», і код програми був декомпільований. Морріс був засуджений до 400 годин громадських робіт, 10000 доларів штрафу, випробувального терміну на три роки та оплати витрат, пов’язаних зі спостереженням за засудженим. А фінансова шкода в мережах на один уражений комп’ютер склала від 200 до 53 000 доларів. Ця історія стала уроком для творців комп’ютерних мереж. Вона змусила задуматися про мережеву безпеку, професіоналізм й акуратність системних адміністраторів.
У 2005 році міністр закордонних справ Північної Кореї Кім Ке Гван оголосив, що КНДР є ядерною державою.
Яке сьогодні церковне свято:
Православна церква 22 січня вшановує пам’ять Пилипа і Євстратія. У народі день назвали Філіпповим днем або Днем Філіпа.
Що сьогодні не можна робити:
У цей день не можна пришивати гудзики – інакше, не скоро позбудетеся старих проблем. Не можна лаятися, сваритися. Якщо ходите в лазню, то банщика потрібно в цей день «задобрити».
Прикмети на 22 січня:
З давніх-давен існують погодні прикмети на цей день:
– собака спить, згорнувшись у клубок , – до похолодання;
– день ясний – рік буде врожайним і благополучним;
– ворони сидять на верхівках дерев – морози посиляться.
22 січня іменини:
Іменини у Петра, Філіпа, Антоніни і Павла.