Як Житомиру вшанувати пам’ять барона Шодуара?

Як Житомиру вшанувати пам'ять барона Шодуара?

Як Житомиру вшанувати пам’ять барона Шодуара?

Сьогодні, 15:31

Ось і пролетів ще один рік, але ми знов задаємо питання, вже майже риторичне в нашому місті:Шодуарівський парк-мрія? Реальність? Якщо так, то коли? Вулицю імені Гагаріна знає кожний, ніхто не засягає на славний подвиг Юрія Олександровича. Але наш парк заснував інший барон І.М. де Шодуар. Який заповітом передав цей мальовничий куточок громаді міста.

Як Житомиру вшанувати пам'ять барона Шодуара?

Картина з колекції Валерія Скорікова “Барон Іван Максиміліанович де Шодуар біля входу на пагорб з скульптурою Діани” Художник Юрій Дубінін. 4.05.2020р.

4 березня виповнюється 162 роки з дня народження останнього владника родини музею, житомирського мецената, одного з самих заможних людей Волинської губернії, спадкоємця унікальних колекцій живопису, першодруків, копій камей, монет, засновника Товариства захисту тварин в Житомирі та інш. Громадянам, які цікавляться культурним життям міста, відомі основні факти біографії Івана де Шодуара. Трагічна доля цієї людини. Трагічна його доля навіть після смерті.
Без сумніву, Іван Максиміліанович получив відповідне виховання, широкій світогляд, розумів свою місію, співчутливо ставився до навколишнього світу.
Він мав звання «почетный мировой судья Житомирского судебно-мирового округа Волинськой губернии» в 35 років, нагороди – Імператорський орден св. Станіслав 2й степені, св.. Анни 3 степені.

  Четверо житомирських спортсменів здобули 5 золотих медалей на Всеукраїнському чемпіонаті

Іван де Шодуар був почесним жителем Житомирської Прогімназії, де на його пожертви там влаштували церкву. Підтримував лікарні. Надав 25 тис. на будівництво ремісничих майстерень дитячого притулку. Він був членом багатьох благодійних установ і товариств. Збудував триповерховий палац за проектом відомого архітектора З.І.Журавського, сюди неодноразово приїздили з Англії його двоюрідні брати – Крайтони.

Під чай Першої світової війни він допомагав пораненим в лазареті, вдовам та сиротам загиблих воїнів. Люди з різних прошарків суспільства звертались до нього, шукаючи матеріальну допомогу.

У номері газети «Субота» №10 від 4.03.2020р. ми пропонували обласній та міській владі ряд пропозицій щодо увічнення пам’яті Івана Максимільяновича де Шодуара.

Як Житомиру вшанувати пам'ять барона Шодуара?

Зруйнований будинок барона І. М. де Шодуара, 1947 рік

Пройшов рік. Що зроблено?! Небагато…
1. Розпорядженням голови обласної державної адміністрації №623 від 23.11.2020р. занесено до Переліку об’єктів культурної спадщини щойно виявлений об’єкт культурної спадщини «Євангельське-лютеранське кладовище» за адресою м. Житомир, майдан Руднянський 8 (фактично вул. Короленка,86а)
2. Проведена паспортизація цього кладовища.
Житомирська обласна рада рахує недоцільним присвоїти почесне звання барона І.М. де Шодуара Житомирському обласному краєзнавчому музею та створення в окремому залі постійно діючої композиції.
Житомирський виконком не знайшов коштів для реконструкції родинного склепу баронів де Шодуарів, а також не розглянув питання 3-х поверхової будівлі барона в парку.
Натомість з’явився шанс перейменувати парк ім. Ю. Гагаріна на Шодуарівський. 21 січня 2021 року постійна комісія з соціально-гуманітарних питань підтримала заяву голови ГО « Архео» Н.Є.Троускавецької та рекомендувала відповідним виконавчим органам перейменувати парк ім. Ю. Гагаріна на Шодуарівський та встановлення пам’ятної дошки згідно заяви гр.Скорікова В.П. Івану Максиміліановичу де Шодуару.
Відмічаємо позитивну роль голови цієї комісії Зубко Л.М., яка хоче, щоб історична справедливість восторжествувала.

  Синоптики дали прогноз погоды на август в Украине

Додатково пропонуємо:
1. Встановити на алеї парку пам’ятник барону І.М. де Шодуару, який сидить на лавці. Тим самим дати можливість кожному житомирянину посидіти поруч з бароном і поміркувати про вічне.
2. Міській раді запросити для співпраці Ботанічний сад Поліського національного університету для поновлення парку рідкісними деревними рослинами. Ц. ідею висловив нам власник газети «Субота»
Тітов Віктор Васильович.
3. Відновити 3-х поверхову будівлю барона де-Шодуара на території парку.
Ми вважаємо, сам пан Гагарін відмовився б, якби знав, як це недоречно називати Шодуарівський парк його ім’ям. Він був щирим хлопцем. Він би почервонів, мабуть, бо це не справедливо по відношенню до Шодуара.

Історична довідка.
9 травня 1961 року Житомирський виконком присвоїв ім’я Ю.О.Гагаріна міському парку культури і відпочинку.
31 березня 1964 року рішенням №149 виконкому обласної( сільської) Ради взятий на облік пам’ятка природи області Житомирський міський парк ім.Ю.Гагаріна.
Радянська влада прийняла неадекватне рішення в 1991 р про зруйнування обгорілої будівлі барона. Німецько – фашистські загарбники розстріляли будівлю барона де Шодуара з правої річки берега р. Тетерів артилерійськими знаряддями.

А.І.Магаз,
Н.Є.Троускавецька