Вулиця Подільська в Житомирі. ФОТО 1960 року

Вулиця Подільська в Житомирі. ФОТО 1960 року

Вулиця Подільська в Житомирі. ФОТО 1960 року

Сьогодні, 14:10

1700-й вважають роком народження церкви Успіння у Житомирі, адже саме тоді звели перший дерев’яний храм. Проте він був невеликий і не міг вмістити усіх вірян, тому його вирішили розібрати, а на цьому місці побудувати новий кам’яний собор.

Почали спорудження в 1861 році, звівши красиву кам’яну дзвіницю і трапезну. Будівництво тривало двадцять років, а загальна сума пожертв склала 30 000 рублів, що в ті часи було дійсно астрономічною цифрою. Нарешті, у 1882 році кам’яну Свято-Успенську церкву освятив Житомирський архієпископ Тихон.

Поступово Подільський храм ще більше розбудовували й прикрашали. Цікаво, що там навіть встановили пічне опалення, щоб узимку не було холодно, а в 1905 році – провели електричне освітлення.

Інтер’єр Свято-Успенської церкви Житомира зачаровує яскравими масляними розписами куполів і стелі. Проте від 1922 відбувалось поступове розграбовування храму, а в 1935 році у ньому влаштували склад.

Під час в Другої світової війни Успенська Подільська церква в Житомирі відновлює богослужіння, і тут навіть відкрили жіночий монастир, який діяв до 1945 року. У воєнному лихолітті був поруйнований головний храм Житомира, тому до 1954 року Свято-Успенська церква стає кафедральним собором.

  ЦИТАТА ДНЯ!

1961 року храм знову був закритий і його перетворили на архів. І лише з приходом незалежності Свято-Успенський храм відкрився заново.

Виявляється, що не всі скарби були втрачені за роки лихоліть. Успенський житомирський собор дивом зберіг свою головну цінність – чудотворний образ Подільської Божої Матері. Від 1935 року, коли закрили храм, ікону переховували. І лише 1992 року святиню повернули до собору.

Перекази говорять, що образ Богородиці Подільської набагато старіший від самого храму, що був збудований 1700 року, і дає особливе заступництво хворим і засмученим, які звернуться до нього.

Переповідають історію, коли в 1872 році в Житомирі спалахнула епідемія холери. Православні християни звернулися по допомогу до Подільської Божої матері, і за участю єпископів, священиків та численних вірян пройшли урочистою ходою по вулицях Житомира, несучи чудотворний образ. Після цього епідемія минула.

Автор фотографії 1960 року — Борис Дубман

Вулиця Подільська в Житомирі. ФОТО 1960 року