Житомирянка розповіла про зламану сторінку в Facebook. Що робити, аби вберегтися від шахрайства. ВІДЕО

Житомирянка розповіла про зламану сторінку в Facebook. Що робити, аби вберегтися від шахрайства. ВІДЕО

Житомирянка розповіла про зламану сторінку в Facebook. Що робити, аби вберегтися від шахрайства. ВІДЕО

Сьогодні, 13:02

Житомирянка Ольга Савиченко розповіла, як її сторінку в Facebook зламали шахраї та надсилали повідомлення її друзям і знайомим з проханням позичити гроші. Експерти розповіли, як захистити свою сторінку від аферистів.

Про цю ситуацію Суспільному розповіла сама Ольга Савиченко. Жінка працює викладачкою в Житомирському державному університеті імені Івана Франка. За її словами, від її імені розіслали повідомлення з проханням позичити гроші.

“Було повідомлення на зразок такого: “Привіт! Чи можеш позичити мені певну суму”. І там були різні суми для різних людей, – каже Савиченко. – У студентів попросили за залік 5 тисяч. Ну, добре, що хоч студенти одразу розуміли, що це прохання не від мене. Люди, яким надсилали цю картку, звернулися до банку, повідомили, що їм приходять такі повідомлення, що ця картка не є справжньою. І в банку розвели руками. Але інший банк повідомляв людям, які намагалися перерахувати гроші, що ця картка дивна і потрібно звернутися до власника.

  Подробиці замаху на вбивство молодим лікарем своєї директорки у Житомирі. ФОТО

Представник банку Микола Шульга говорить, що людей постійно просять не розголошувати свої персональні дані, оскільки шахраї вигадують різні схеми, щоб дізнатися особисту інформацію людини.

Шахраї, наприклад, звертаються до колишніх студентів, у яких є картка, звертаються до пенсіонерів або знайомих і вигадують будь-які причини, чому вони не можуть своєю карткою скористатися, мовляв, дайте нам картку, бо скористатися треба. Довірливі громадяни такі свої картки, всупереч правилам, віддають шахраям”, – розповів Микола Шульга.

Картку шахраїв банк може заблокувати, але не має права повернути гроші без рішення суду, тому потерпілих просять звертатися до правоохоронців.

Речниця обласного управління Нацполіції Алла Ващенко каже, що законом за такого роду шахрайство передбачена кримінальна відповідальність.

“Якщо говорити про інтернет-шахрайство, то це частина 3 статті, тобто шахрайство учинене з використанням електронно-обчислювальної техніки, – говорить Ващенко. – Саме під це визначення підпадає шахрайство в Інтернеті. На даний час відкриті кримінальні провадження у 350 випадках. 20 осіб, які причетні до таких злочинів, встановлено”.

  Чим підживити перець, щоб він був великий та солодкий. Корисні поради

Експерт з кібербезпеки Роман Черниш розповідає, що жертвами шахраїв стають люди, які легковажно ставляться до своєї інформаційної безпеки. Щоб зламати пароль з 10 простих символів потрібна секунда часу.

“Якщо сім великих і малих літер – це 25 секунд. Менше однієї хвилини потрібно, щоб зламати середньостатистичний пароль, –
говорить Черниш. – Основа шахрайства в цифрову еру – “магічна пігулка”, тобто можливість отримати товари за зниженою ціною, швидка можливість збагатитися. Також грає роль “стадний інстинкт”, тобто лайки, репости, ми бачимо, як знайомі щось лайкають, значить вважаємо, що там можна щось отримати. І третя складова – “безпечність”, тобто легковажне ставлення людини до своєї інформаційної безпеки”.

Роман Черниш каже, що статистику кіберзлочинності аналізують останні 10 років. Якщо на той момент протягом року фіксували 217 випадків шахрайства, то тепер їх більше шести тисяч, і ця динаміка зростає.

Потрібно встановлювати складні паролі, треба, щоб були антивірусні програми, не потрібно користуватися додатками, програмами, які можуть отримати доступ до особистих даних. Якщо говорити про соціальні мережі, то я раджу не проходити тести в соцмережах і не вестися на акції, де пропонують гроші”.

  На базарах продають фальсифікат під виглядом "домашнього": які продукти підробляють

З початку року поліцейські зафіксували близько пів тисячі звернень жителів області за подібні випадки шахрайства.