4 травня 2021 – яке сьогодні свято, чим день увійшов в історію, прикмети та заборони

4 травня 2021 - яке сьогодні свято, чим день увійшов в історію, прикмети та заборони

4 травня 2021 – яке сьогодні свято, чим день увійшов в історію, прикмети та заборони

Сьогодні, 07:40

4 травня – 124-й день року за Григоріанським календарем. До кінця року залишається 241 день. У XX і XXI століттях цей день відповідає 21 квітня Юліанського календаря.

Яке свято 4 травня 2021:

Цього дня в світі відзначаються Міжнародний день пожежників, День народження складної парасольки, Всесвітній день дарування, День «Зоряних воєн», Міжнародний день поваги курей, Всесвітній день боротьби з астмою, День вірша на подушці, День боротьби з булінгом.

У США – День Дейва Брубека, День незалежності Род-Айленда, День оновлення взаємин, День учителя, День обізнаності про дитячу депресію, День «маленьких і гордих», День метеорологічних спостережень, День концерту, День дітей, які потребують підгузників, День апельсинового соку, День птахів, День зацукрованої апельсинової кірки, в Японії – День зелені, на Фіджі – День молоді, у Китаї – Свято «Небесної імператриці Мацзу», День молоді, у Тайвані – День літератури, у Польщі – День пожежника, у Замбії – День праці, у Таїланді – День коронації, в Латвії – День відновлення незалежності, у Таджикистані – День працівників податкового органу, в Тонга – День наслідного принца, у Намібії – День битви при Кассінзі, у Нідерландах – День поминання, в Австрії – День святого Флоріана, у Словаччині – День пам’яті Мілана Ростислава Штефаника, у Туркменістані – День працівників цивільної авіації.

  У житомирській багатоповерхівці два ліфти несуть реальну смертельну небезпеку. ФОТО

Пам’ятні дати 4 травня, річниці та події:

У 1113 році Володимир Мономах став на київський великокнязівський престол.

У 1715 році в Парижі було виготовлено першу складану парасольку.

У 1776 році була проголошена незалежність острова Род-Айленд – нині штат США.

У 1838 році діячі культури викупили з кріпосної неволі великого українського поета Тараса Шевченка.

У 1878 році Томас Алва Едісон уперше публічно продемонстрував винайдений ним фонограф – попередник грамофона, патефона і взагалі пристроїв звукозапису та звуковідтворення. Сам Едісон був настільки вражений відкриттям, що сказав: «Ніколи я ще не був так приголомшений у моєму житті. Я завжди боявся речей, які працюють з першого разу». Впродовж 1878 року фонографи демонструвалися на виставках у США та Європі й привернули увагу широкої публіки. Тисячі відвідувачів годинами стояли в черзі, щоб прослухати запис. Дотепно висловився Бісмарк: «Фонограф – небезпечна річ для дипломатів, але він стане надзвичайно хорошим, якщо дипломати почнуть говорити правду». Фонограф був улюбленим дітищем Едісона. Впродовж 40 років він вносив у його конструкцію вдосконалення, на які отримав 80 патентів.

  У Сінгурах горів двоповерховий будинок. ФОТО

У 1896 році в Лондоні вийшов перший випуск газети «Daily Mail».

У 1904 році почалося будівництво Панамського каналу.

У 1904 році в Англії Генрі Ройс і Чарльз Роллс почали виробництво автомобілів під назвою «Роллс-Ройс».

У 1927 році в США була створена академія кіномистецтва, яка невдовзі заснує кінопремію «Оскар».

У 1953 році розпочало роботу Київське вище інженерне радіотехнічне училище ППО (КВІРТУ ППО).

У 1979 році Маргарет Тетчер стала першою жінкою-прем’єром Великобританії. «Залізна леді», як її називали, була визнана найвпливовішою жінкою в світі впродовж десяти років. Свій пост вона залишила у 1990 році. Померла на 88-му році життя в Лондоні. Тоді прес-секретар екс-прем’єра лорд Тімоті Белл заявив із посиланням на дітей «залізної леді»: «Марк і Керол Тетчер оголосили, що їхня мати – баронеса Тетчер – мирно померла після інсульту».

У 1986 році зона евакуації навколо Чорнобиля була збільшена до 30 кілометрів.

У 1990 році Верховна Рада Латвійської РСР різко засудила включення Латвії до складу Радянського Союзу й оголосила про відновлення незалежності Латвійської Республіки.

  Про українців одним реченням. Сумно...

У 2000 році низку предметів із затонулого в 1912 році «Титаніка» було продано на аукціоні «Сотбіс» за 60 тисяч доларів.

Яке сьогодні церковне свято:

Православна церква 4 травня вшановує пам’ять мучеників Януарія, Прокла, Фавста, Созія та інших. У народі день назвали Проклів, або Ляльник.

Що сьогодні не можна робити:

Не можна лаятися з близькими та кричати на оточуючих.

Прикмети на 4 травня:

З давніх-давен існують погодні прикмети на цей день:

– дощ з грозою – до хорошого врожаю;

– розцвіла черемха – літо буде спекотним;

– немає квітів на черемху – літо буде дощовим.