Найбагатший чоловік відмовився платити викуп викрадачам власного онука

Найбагатший чоловік відмовився платити  викуп викрадачам власного онука

Найбагатший чоловік відмовився платити викуп викрадачам власного онука

Сьогодні, 13:05

Коли ми думаємо про найвідоміших мільярдерів, то на думку спадає ім’я Рокфеллера чи Гейтса. А от Жан Пол Гетті – далеко не така популярна особистість. Хоча він у другій половині ХХ століття був найбагатшою у світі людиною і йому належало 80% всієї нафти на планеті.

Батько й мати Пола вірили, що саме Бог дарує людям багатство, якщо вони дотримуються його заповідей. Вони виховували майбутнього мільярдера у строгості й аскетизмі.

Через смерть першої дитини батьки забороняли Полу спілкуватися з однолітками. Мати вважала, що від них хлопчик може підхопити якусь інфекцію.

Всупереч думці тата й мами, Пол не став побожним і смиренним, а пустився берега. Це обійшлося йому дорого в прямому сенсі слова: батько призначив над ним принизливу фінансову опіку, а в заповіті вказав, що всі його статки перейдуть не до сина, а до дружини.

Коли Жан Пол закінчив Каліфорнійський університет, а потім і Оксфорд, він вирішив зайнятися сімейним бізнесом. Батько призначив йому зарплату розміром 100 дол. на місяць. Полу Гетті виповнилося 23 роки, коли він заробив перший мільйон. Можливо, це сталося б і раніше, але Гетті-старший не хотів давати синові позики.

Уже в 1957 році Гетті очолив рейтинг найбагатших людей Америки за версією Fortune. І якщо вірити підрахункам аналітиків цього журналу, то стан Пола щодня збільшувався на пів мільйона доларів.

У Книзі рекордів Гіннеса за 1966 рік Жан Пол Гетті визнаний найбагатшою людиною на планеті. Його статки оцінювали на той момент в 1,2 млрд дол. (приблизно 9,1 млрд. дол. у цінах 2017 року).

  Житомирський пам'ятник визнали об'єктом культурної спадщини

Одна з найвідоміших фраз Гетті: «Тривалі стосунки з жінкою можливі, тільки якщо ви банкрут». Він був одружений п’ять разів, і кожна дружина за віком годилася йому в доньки. Якщо вірити біографам, як мінімум чотири з них були незайманими.

29-річна Теодора Лінч – п’ята дружина Гетті. Після розлучення написала книгу «Самотність удвох. Моє життя з Полом Гетті».

Від цих шлюбів у Пола залишилося п’ятеро синів. Один із них загинув, не доживши й до 12 років, під час невеликої операції. Ця новина застала Пола в Європі, але він відмовився летіти до Америки на похорон, оскільки його бізнес-справи не терпіли зволікань.

У 1973 році інший син мільярдера, якого Гетті бачив своїм наступником, раптово помер. Водночас один із молодших подав на батька до суду, вимагаючи великих виплат собі та своїм зведеним братам. Гетті цей суд виграв, але грошей синам дав, хоча і не так багато.

У 1973 році викрали 16-річного мільярдера. Протягом п’яти місяців Пол відмовився платити викуп – 17 млн дол. Його позиція була проста: «У мене 14 онуків, і якщо я заплачу зараз, незабаром, мабуть, вкрадуть і інших 13».

Коли викрадачі прислали Гетті відрізане вухо онука й знизили вимоги до 3 млн. дол., старий розщедрився. Але дав він тільки 2,2 млн. дол., а 800 тис. дол. позичив своєму синові (батькові викраденого хлопчика) під 4% річних.

  Статистика нових хворих на коронавірус в Житомирській області. Райони

Найбагатший чоловік відмовився платити  викуп викрадачам власного онука
Джон Пол Гетті і його викрадений онук

Коли вдячний онук подзвонив дідові, той відмовився підійти до телефону. До кінця життя Пол не сумнівався, що викрадення інсценував сам юнак і його матір.
Цей факт біографії родини ліг в основу художнього фільму «Всі гроші світу».

У Великобританії Гетті придбав маєток Саттон-Плейс у герцога, який збанкрутував, і оселився там у повній самоті (якщо не рахувати охоронців). У розпорядженні Пола було 34 спальні й 14 ванних. Нікого з родичів він ні разу не запросив у гості.

У кращі роки в Саттон-Плейс постійно проживали справжні аристократки, серед яких найбільш відома далека родичка Миколи ІІ Марі Тессьє. Гетті насолоджувався тим фактом, що справжні графині готують йому вечерю та всіляко догоджають йому. Всі ці дами підписували договір про відсутність фінансових претензій до власника. І тільки після цього їм дозволяли оселитися в маєтку.

До старості скупердяйство Гетті досягло піку. Він економив навіть на канцелярських товарах: по кілька разів використовував один і той же конверт, відклеював старі марки, закреслював адреси, писав відповідні на отриманих листах на їх же полях і розбавляв клей до такої консистенції, що ним можна було мити руки.

Щоб заощадити на платі за опалення, Гетті встановив в своїй вітальні кілька електричних камінів. На цьому Пол не зупинився. Його гості іноді використовували телефон у Саттон-Плейс для міжміських розмов з Австралією і США. Це обходилося недешево. Саме тому в маєтку з’явився телефон-автомат для гостей. Тепер кожен, щоб зателефонувати, повинен був заплатити гроші з власної кишені.

  А чего добились вы, лузеры?

Одного разу Пол повів друзів на виставку собак у Лондоні й змусив їх гуляти парком до 5 годин вечора. До того моменту, коли ціна за вхід зменшилася рівно у два рази.
Згідно з даними податкового відомства США, Гетті довгі роки платив податки на суму не більше як 500 дол. на рік.

До покупок заможний Пол ставився невимовно скупо. Наприклад, він ніколи не купував шкарпетки дорожче 1 дол.

У старості Пол почав страждати фобіями. Він боявся літати на літаках і підходити до телефону, оскільки з трубки може «щось вилізти». Цей страх секретарки Гетті постійно використовували як пояснення, коли він не хотів спілкуватися телефоном із родичами.

У своєму останньому інтерв’ю, яке він дав за кілька тижнів до смерті, у відповідь на запитання: «Чого ще ви, найбагатша людина у світі, хочете від життя?» – Гетті відповів: «Я і далі хотів би займатися бізнесом».

Коли нафтовий магнат помер, заповіт шокував його потомство: старий практично нічого не залишив близьким. Сини й віддані слуги отримали жалюгідні копійки. Левова частка статків відійшла музею в місті Малібу, який в такий спосіб став найбагатшим музеєм в історії людства. Експерти оцінили його активні фонди в 2,5 млрд. дол.

Смерть Гетті прокоментували так: «Померла найбагатша, самотня й найбільш егоїстична людина на світі. За 84 роки свого життя він не дав ні цента на благодійність».