14 травня 2021 – яке сьогодні свято, чим день увійшов в історію, прикмети та заборони

14 травня 2021 - яке сьогодні свято, чим день увійшов в історію, прикмети та заборони

14 травня 2021 – яке сьогодні свято, чим день увійшов в історію, прикмети та заборони

Сьогодні, 07:40

14 травня – 134-й день року за Григоріанським календарем. До кінця року залишається 231 день. У XX і XXI століттях цей день відповідає 1 травня Юліанського календаря.

Яке свято 14 травня 2021:

Цього дня у світі відзначається День народження вазеліну.

У США – День Ділана Томаса, День ввічливості, День печива з пахтою, День «підземної» Америки, День «Танцюй як курча», у Британії – День «сонцезахисних окулярів», День роботи з дому, в Канаді – Фестиваль тюльпанів, у Грузії – День пам’яті благовірної Тамари, в Індії – Свято успішних починань «Акшая Трітія», Парашурама Джаянті, в Ізраїлі – День проголошення Декларації про незалежність, у Чилі – День інженера, в Таїланді – День охорони азіатських буйволів, у Парагваї – День незалежності, в Ліберії – День об’єднання.

Пам’ятні дати 14 травня, річниці та події:

У 1607 році англійці заснували своє перше поселення в Америці – Джеймстаун.

  Хто напартачив на житомирському вишколі "Джура-Десантник"?

У 1796 році англійський хірург Едвард Дженнер зробив успішне щеплення від віспи восьмирічному Джеймсу Фіппсу.

У 1878 році назву «вазелін» було запатентовано як торгову марку. Цей засіб винайшов англієць Роберт Чезбро, який емігрував до Америки. У цьому йому «допомогли» нафтовики. Коли в 1859 році почався нафтовий бум, Чезбро зацікавився липким нафтопродуктом – парафіноподібною масою, яка під час нафтовидобутку налипала до бурильних установок і забивала насоси. Він зауважив, що робітники постійно використовують цю масу при опіках і порізах як засіб, що успішно загоює рани. Вчений став експериментувати з масою і зумів виділити з неї корисні інгредієнти. Отриману речовину назвав «нафтовим желе», яке запустив у виробництво з 1870 року. Популярності нові ліки не мали саме через назву. Тоді вчений придумав іншу – вазелін. Це похідне від двох слів: німецького «wasser» – вода і грецького «elaion» – оливкова олія. Так і з’явився всесвітньо відомий косметичний і лікувальний засіб. До речі, винахідник вазеліну прожив 96 років.

У 1900 році в Парижі відкрилися II Олімпійські ігри сучасності. Вони тривали з 14 травня по 28 жовтня – майже 5 місяців – адже були прив’язані до першої міжнародної виставки, тобто були свого роду її розважальною частиною.

  Число нових хворих на коронавірус за добу в Житомирській області підскочило до 812 осіб

У 1906 році відкрився рух поїздів у Симплонському тунелі (Альпи). Він з’єднує Швейцарію та Італію на висоті 700 м, його довжина – 19,8 км.

У 1908 році американський авіаконструктор і пілот Вілбур Райт взяв на борт першого в світі пасажира аероплана – Чарльза У. Фернаса і здійснив політ на 600 метрів, що тривав 28,6 секунди.

У 1914 році відбувся перший політ поплавкового варіанту літака «Ілля Муромець» авіаконструктора Ігоря Сікорського.

У 1924 році англійська палата лордів розпочала обговорення пропозиції запровадити в країні іспити для отримання водійських прав.

14 травня 1948 року було проголошено державу Ізраїль. Цьому передувало прийняття Генасамблеєю ООН резолюції 29 листопада 1947 року більшістю голосів – 33 за, 13 проти – про розподіл Палестини на дві держави. А ось саме 14 травня 1948 року Давид Бен-Гуріон – перший прем’єр-міністр Ізраїлю (в 1948-1953 і 1955-1963 роках), міністр оборони в перших десяти урядах Ізраїлю, міністр транспорту в третьому уряді Ізраїлю) на засіданні в Тель-Авівському музеї зачитав Декларацію незалежності нової держави, що отримала офіційну назву – Медінат Ісраель (держава Ізраїль). Наступного року кнесет – парламент Ізраїлю ухвалив закон про національне свято в 5-й день місяця іяра, що отримало назву Йом ха-Ацмаут – День Незалежності.

  На Звягельщині з початку року виявили понад 90 нетверезих керманичів

У 1975 році київське «Динамо» вперше завоювало футбольний Кубок Кубків.

Яке сьогодні церковне свято:

Православна церква 14 травня вшановує пам’ять пророка Єремія. У народі день назвали Єремій Запрягальник, Гулений день.

Що сьогодні не можна робити:

Не можна нічого давати в борг, байдикувати та лихословити.

Прикмети на 14 травня:

З давніх-давен існують погодні прикмети на цей день:

– день похмурий і холодний – зима буде морозною;

– ввечері багато роси – до гарної погоди на наступний день;

– мурахи метушаться в мурашнику – до непогожої погоди.