Трійця 2021: що не можна робити 20 червня, важливі традиції і звичаї великого свята

Трійця 2021: що не можна робити 20 червня, важливі традиції і звичаї великого свята

Трійця 2021: що не можна робити 20 червня, важливі традиції і звичаї великого свята

Сьогодні, 10:08

Трійцю 2021 ми відсвяткуємо 20 червня. Цей день в православ’ї є одним з найважливіших, відзначається він на 50-й день після Великодня, за що його ще називають П’ятидесятницею. А назву Зелена неділя він отримав через найважливішу символіку – традиції прикрашати будинки і храми гілками дерев, а також збирати і освячувати в церкві букети з ароматних трав.

Що не можна робити у велике свято, як його відзначити і що поставити на стіл, хто іменинник сьогодні і з чим ще пов’язаний день 20 червня – читайте далі в нашому матеріалі.

Історія свята

Трійця входить в число двунадесятих свят – найбільш значущих після Світлого свята Великодня. Трійця символізує розквіт природи і початок нового життя, її також називають днем народження Церкви.

Біблійний переказ свідчить, що на 50-й день після Воскресіння Христового на Матір Божу і апостолів зійшов Святий Дух у вигляді язиків полум’я в келії в Єрусалимі. Після цього апостоли змогли говорити на всіх мовах світу, щоб нести людям слово Боже.

Святий дух є символом Триєдиного Бога – Отця, Сина і Святого Духа. День П’ятидесятниці є рухомим, тобто його дата змінюється. Тому крім Трійці 20 червня вшановують пам’ять Феодота Анкірського, в народі – Федота Стража.

  У Глибочиці Volvo збив пенсіонера, чоловік загинув на місці ДТП

У цей день наші предки молилися святому Федоту, щоб він уберіг їх від нещастя, в також просили у нього багатого врожаю. Також вважалося, що Федот не дає пустувати русалкам в річках, тому йому дали прізвисько “Страж”.

Важливі прикмети, традиції та обряди Трійці

На Трійцю в храмах проводять Божественні літургії і здійснюють вечірню. Підлогу Божого дому прикрашають зеленими травами, адже свято має ще одне значення – розквіт природи і початок нового життя.

Віряни традиційно освячують у храмах букети з трав. Зазвичай він складається з аїру, любистку, м’яти, полину і чебрецю. Потім букет забирають додому, де він стане оберегом на весь рік. А старий, торішній букет, потрібно спалити.

Вважається, що троїцькі освячені трави бережуть будинок від пожежі, не дають завестися в житлі нечисті. Зібрані на Трійцю трави сушили і використовували при лікуванні хвороб, бо сила лікарських рослин в ці дні посилювалася.

Ще однією цікавою традицією є плетіння вінків молодими дівчатами. Вони збирали трави, робили з них прикрасу і ввечері запускали в річку. Куди поплив вінок (до якого берега) – звідти слід чекати нареченого. Якщо ж вінок застряг на місці, швидкому весіллю не бувати.

Крім храмів на Зелену неділю прикрашають гілками дерев і будинки. Вони вважаються оберегами від злих духів, недуг, недобрих помислів. Слід пам’ятати, що є два види дерев, листя і гілки яких не варто використовувати на Трійцю – це верба і осика.

  Укргідрометцентр дав прогноз на липень

На Трійцю популярні сватання. У народі вірили, що засватані дівчата в цей день будуть щасливі в шлюбі.

Як потрібно відзначати Трійцю і що поставити на стіл

Цей день варто провести в колі сім’ї, зібравшись за столом. День не пісний, тому можна влаштувати собі гастрономічну насолоду.

На Трійцю заведено готувати і вживати салати з капусти і зелені, зелений борщ, яйця, сир, курку, м’ясо, рибу, млинці. Також печуть пряники, пироги і короваї.

Що строго заборонено робити на Трійцю

Забороняється у велике свято займатися важкою фізичною працею, а також виконувати будь-яку домашню роботу (прибирати будинок, прати білизну, шити, різати). Виняток становить лише приготування їжі.
Працювати з землею, так як вважається, що на Трійцю земля святкує свій день народження і турбувати її не слід.
Сваритися, лаятися, лихословити, ображатися на близьких, думати про погане і сумувати.
Рубати або пиляти дерева, позаяк вони є невід’ємним символом цього дня.
Гуляти в лісі і купатися. У народі вірили, що в цей день активізуються духи природи – німфи і русалки, які можуть нашкодити.
Наші предки вірили, що в день Трійці не можна грати весілля, інакше молоді не будуть щасливі, а ось свататися можна.

  В одному з мікрорайонів Житомира на даху кричать люди. ФОТО

Прикмети цього дня

Доброю прикметою вважається дощ. Це означає, що літо буде теплим і сонячним, і варто чекати хорошого врожаю. Вважається, що тим, хто під нього потрапить і промокне, удача буде усміхатися цілий рік.

Спека на Трійцю – ознака посушливого літа.

Грім гримить – буде довга негода, і погана погода, швидше за все, триватиме кілька днів.

У цей день можна приманити до себе багатство, розклавши на підвіконні трави і гілки дерев.

Побачити веселку в день великого свята – до удачі. Можна сміливо загадувати бажання, і якщо в ньому немає користі і поганого наміру, воно обов’язково збудеться.

А ось на наступний день після Трійці, згідно з народними віруваннями, можна було скарб знайти. Цей день називають Днем духів.

Сильна молитва на Трійцю

Пресвята Трійці, помилуй нас;
Господи, очисти гріхи наші;
Владико, прости беззаконня наші;
Святий, відвідай і зціли немочі наші, імені Твого ради.

Господи, помилуй. Господи, помилуй. Господи, помилуй.
Слава Отцю і Сину і Святому духу і нині і повсякчас, і на віки віків.

Іменини 20 червня святкують:

Олександр, Анна, Богдан, Борис, Валентин, Валерія, Василь, Віктор, Володимир, Григорій, Давид, Зінаїда, Іван, Лев, Максим, Марія, Михайло, Микола, Павло, Петро, Степан, Тарас, Федір.