У Житомирі реформи на транспорті проводять за найвищою ціною

У Житомирі реформи на транспорті проводять за найвищою ціною

У Житомирі реформи на транспорті проводять за найвищою ціною

Сьогодні, 10:57

У Житомирі з настанням вересня тільки й мови у транспорті, що через декілька місяців кондукторів у трамваях та тролейбусах не буде. Називають різні терміни (6, 8 місяців), але всі знають, що вже навесні 2022 року професія кондуктора щезне у штаті ЖТТУ. Куди ж подінуть сотні чоловіків та жінок, які щодня обілечують пасажирів житомирського електротранспорту? А нікуди! На біржу. Трохи людей підуть у «контролери», але це якихось декілька десятків осіб.

Вже зараз на деяких маршрутах тролейбусів кондукторів немає. У салонах діють валідатори і лунає текст про те, що готівковий розрахунок здійснює водій. А ще «голос» нагадує про 20-кратний штраф за безбілетний проїзд. Таким чином, житомиряни вже на порозі чергового експерименту, коли в салонах трамваїв та тролейбусів залишаться лише пристрої, які спілкуватимуться із картками, смартфонами пасажирів, а ті «несучасні», позбавлені айтішної оснастки люди змушені будуть йти до водія.

Можна легко передбачити і прогнозувати, що із картками та смартфонами/айфонами все буде не так просто, як із кондуктором. Зате контролери будуть «лютувати», аби виправдати свій «хліб». Будуть конфлікти і скандали. Знову ж таки, Україна стоїть на порозі процесу монетизації пільг, а це означає, що усі пільговики, які сьогодні оформляють всілякі «картки житомирянина», у перспективі платитимуть роздані державою кошти.

  ПОСМІХНІТЬСЯ! Тато навчив...

Дивлячись на всі ці експерименти, що розпочалися у Житомирі ще у грудні 2016-го року, неважко підрахувати, у яку «копійку» обійшлися для житомирян запровадження валідаторів у лютому 2017-го року. Ще тоді, більше чотирьох років тому, ідеологи транспортної реформи у Житомирі запевняли, що «за півроку штат кондукторів у Житомирі скоротиться вдвоє, а за рік – вони щезнуть зовсім». Тобто, у лютому 2018-го кондукторів у вагонах трамваїв та тролейбусів вже не мало бути. Але – де там! І у лютому 2018-го, і у лютому 2021-го і навіть ще у лютому 2022 року кондуктори змушені будуть працювати. Питання лише у тому, а навіщо було створювати ціле комунальне підприємство «Житомиртранспорт»? Навіщо було закуповувати валідатори, які потребують оновлення програмного забезпечення чи будь-якого іншого обслуговування. Тобто – постійно потребують все нових і нових мільйонів гривень. Навіщо було морочити голову «Ощадбанку», десяткам тисяч житомирян, які годинами (та що там години, днями і місяцями) вистоювали черги, аби отримати кусочок транспортного пластикового «щастя»? Все це і багато іншого сьогодні викликає гору запитань. Зрозуміло, що армія кондукторів мусила піти у небуття, як тільки вагони трамваїв та тролейбусів було обладнано валідаторами. Але ж ні! Кондукторам і надалі доводиться щомісяця сплачувати кілька мільйонів зарплатні. І думати про валідатори і їх програмне начиння. Таким чином, влада міста натворила стільки схем та започаткувала стільки ініціатив, що ніхто у тому толку не добере. Сьогодні у Житомирі лунають висновки про те, що ЖТТУ – вкрай збиткове підприємство, про те, що трамвай взагалі – позавчорашній день і всілякі інші «перли», яких ніхто не очікував почути ще якихось 5-7 років тому.

  У житомирській лікарні вже є хворі зі штамом "Дельта"

Якщо повернутися до старого як світ способу (нині популярного у Європі) оплати за проїзд за допомогою компостера, то виявиться, що ніяких валідаторів взагалі не треба, у кондукторах потреби взагалі не було б(їх раніше і не було), а так звана «картка житомирянина» могла б бути корисною виключно під час сплати комунальних тарифів. А скільки коштів можна було зекономити і зберегти, якби питаннями міського транспорту займалися професіонали.

У Житомирі реформи на транспорті проводять за найвищою ціною

Будь-який професіонал – транспортник розуміє просту істину: спочатку слід забезпечити так званий « подвижной состав». Потрібні нові трамваї та тролейбуси! І лише тоді – валідатори! Адже трамваї, парк яких не оновлювали у Житомирі вже 28 (!) років, можна було б купувати хоча б по одному на рік. Навіть дядько у колгоспній конторі це розуміє і за допомогою дерев’яної рахівниці швидко все порахує. Але у житомирській міській раді пішли іншим шляхом. Реформаторським. Тільки ось ніхто чомусь не подумав, що реформи – це не експеримент, і не іграшки. Це, насамперед, серйозна відповідальність. І вона колись таки наступить.

Сидір Ковпак
  Сьогодні святкує День народження видатний коростенець Володимир Москаленко